Abuja - Šéf americké diplomacie John Kerry nabídl svému nigerijskému protějšku pomoc při pátrání po téměř třech stovkách unesených středoškolaček.
Studentky gymnázia ve městě Chibok byly v půlce dubna odvlečeny ozbrojenci islamistické sekty Boko Haram neznámo kam a svět od té doby spolu s bezmocnými rodinami sleduje marnou snahu nigerijské armády o jejich osvobození.
Závod s časem
Čas rychle utíká, protože vůdce Boko Haram potvrdil zvěsti, že má sekta v úmyslu dívky rozprodat do manželství. Američané proto nabídli vyslání elitního armádního týmu doplněného o experty z dalších federálních bezpečnostních složek.
Nigerijský ministr zahraničí Goodluck Jonathan nabídku přijal, a Američané by tak měli do Afriky dorazit v nejbližší době.
"Operace začne okamžitě. Budeme svědky velmi, velmi rychlé reakce," prohlásil podle serveru deníku The Washington Post ministr Kerry.
K věci se na klimatické konferenci krátce vyjádřil i americký prezident Barack Obama. Prohlásil, že USA udělají "vše, co bude v jejich silách, aby poskytly nezbytnou pomoc".
Představitelé Spojených národů mezitím potvrdili, že nigerijští militanti v neděli unesli dalších 8 až 11 dívek. Podle informací OSN jim zřejmě šlo o to, aby se nemohly zúčastnit školní výuky. Zda mají oba případy souvislost, zatím není jasné.
Půjdeme po vás, varuje OSN
Spojené národy každopádně varovaly, že únosci z Boko Haram mohou stanout před Mezinárodním trestním tribunálem.
"Varujeme pachatele, že otroctví a sexuální otroctví jsou z hlediska mezinárodního práva nepřípustné. Ti, kdo jsou (za únosy) zodpovědní, mohou být kdykoliv v budoucnu zatčeni, obviněni, odsouzeni a uvězněni," prohlásil mluvčí vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillayové.
Gymnazistky byly uneseny 14. nebo 15. dubna. Některým z nich se podařilo uprchnout, 276 jich je ale stále pohřešováno. Část z nich už zřejmě byla do manželství prodána.
K únosu se vůdce teroristů z Boko Haram Abubakar Shekau přihlásil prostřednictvím videonahrávky zveřejněné na internetu.
Armádní velení prý donáší únoscům
Příbuzní, a nejen oni, si stěžují na laxní přístup nigerijských úřadů, přesněji armády, jež není schopná konvoje ozbrojenců polapit.
Ti, kdo jsou zodpovědní, mohou být kdykoliv v budoucnu zatčeni, obviněni, odsouzeni a uvězněni.
"Je neuvěřitelné, že se únosci volně pohybují ve velkých konvojích se svými zajatci a armáda, která tvrdí, že pilně pracuje, je nedokázala osvobodit," postěžoval si serveru BBC Pogo Bitrus, předák jedné z vesnic, odkud unesené dívky pocházejí.
Vojáci se ale brání s tím, že únoscům donáší někdo z armádního velení. "Víme, kde jsou dívky v lese drženy, ale každý den tam jdeme a vracíme se zklamaní. Někdo vysoko v řetězci velení těmto lidem určitě poskytuje informace," řekl novinářům jeden z nigerijských vojáků.