reklama
 
 

Islamisté rozprodali unesené Nigerijky. Po 240 korunách

1. 5. 2014 15:17
Dvě stovky školaček unesli před dvěma týdny ozbrojenci ze sekty Boko Haram. Podle všeho je rozprodali za manželky.

Abuja - Rodiny asi dvou stovek unesených nigerijských dívek viní vládu z nečinnosti. Vyrazily proto do ulic, aby dali najevo svoji nelibost.

Mezitím se ale musejí vyrovnat s dalším šokem.

Od obyvatel severovýchodních oblastí státu se k nim totiž dostala informace, že jejich zmizelé dcery, neteře a sestry byly rozprodány militantním islámským bojovníkům za manželky.

Každá za 2000 nigerijských nair, tedy necelých 240 korun. K tomu již patrně zmizely za hranicemi.

"Od členů lesní komunity jsme slyšeli, kam byly dívky odvedeny," uvedl Samson Dawah, jehož neteř spolu s dalšími více než 230 dívkami před dvěma týdny odvezli ozbrojenci v náklaďácích ze školních ubytoven v Chiboku ve státě Borno.

Za únosem podle všeho stojí islamistická skupina Boko Haram, která se ale k obviněním dosud nevyjádřila.

Příbuzní pátrají na vlastní pěst

"Řekli, že došlo k hromadným svatbám a že si militantní bojovníci z Boko Haram dívky rozdělili coby manželky," cituje Dawaha server The Guardian

Jeho příbuzný - otec unesené dívky - po vyslechnutí zprávy omdlel a je od té doby hospitalizován.

K hromadným svatbám údajně došlo minulou sobotu a neděli. Povstalci si prý převzali své nové manželky, rozdělili je do tří skupin a podle očitých svědectví je v nákladních autech odvezli pryč.

Zpráva vzešla od příbuzných dívek - jejich otců, strýců či bratranců -, kteří se každý den scházejí, vyměňují si informace a vyjíždějí po nich pátrat do okolních lesů.

Zmizely za hranicemi?

Podle agentury AFP informaci de facto potvrdil i jeden z vesnických stařešinů, který mluvil s několika lidmi z národů ze zalesněných oblastí na severovýchodě státu.

"Podle informací, které jsme včera (v úterý - pozn. red.) získali z měst od kamerunských hranic, byly naše unesené dívky odvezeny... do Čadu a Kamerunu," uvedl s tím, že každá dívka byla prodána jako nevěsta islamistickým militantním bojovníkům za 2000 nair.

Server The Washington Post nicméně doplnil, že informaci nebyl schopen nezávisle ověřit.

Lidé kritizují neschopnost vlády

Na nigerijskou vládu se snesla vlna kritiky za to, že si s militantními islamisty není schopná poradit a unesené dívky zatím nedokázala zachránit.

"Žena se mě stále dokola ptá, proč vláda nenasazuje všechny prostředky na to, aby se naše děti našly," řekl Dawah.

"Je neuvěřitelné, že se únosci dva týdny volně pohybují ve velkých konvojích se svými zajatci a armáda, která tvrdí že pilně pracuje, je nedokázala osvobodit," postěžoval si serveru BBC jeden z vůdců vesnice Pogo Bitrus.

Únik informací...

Podle jednoho z nigerijských vojáků ale ozbrojenci očividně dostávají informace o pohybu armády. "Víme, kde jsou dívky v lese drženy, ale každý den tam jdeme a vracíme se zklamaní. Někdo vysoko v řetězci velení těmto lidem určitě poskytuje informace," uvedl o víkendu.

Nespokojení lidé také chystají velkou demonstraci - pochod skrze metropoli Abuja. "Kéž bůh prokleje každého z těch, kterým se nepodařilo osvobodit naše dívky," cituje jednoho z nigerijských mužů, jehož dcera a dvě neteře byly uneseny, server BBC.

Informace a dezinformace

Podle původních informací oficiálních míst v nigerijském státě Borno bylo v noci 14. dubna uneseno 129 dívek ve věku 12 až 17 let, z nichž se několika desítkám podařilo uprchnout. Místní lidé ale uvedli, že počet unesených dívek je mnohem větší - přes 230.

Boko Haram, která podle všeho za únosem stojí a jež odsuzuje západní vzdělávání, na obvinění nijak nereagovala. Od roku 2010 rukou jejích bojovníků podle odhadů organizace Amnesty International zemřelo nejméně 2300 lidí. V zemi vinou sektářského násilí mezi křesťany a muslimy jen za první měsíce letošního roku přišlo o život 1500 obyvatel.

autor: Kateřina Vítková | 1. 5. 2014 15:17

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama