Souhrn nejdůležitějších událostí:
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
tento online přenos k prvnímu kolu prezidentských voleb na Slovensku končí. Dění se ale nadále věnujeme a v online přenose za dva týdny budeme sledovat i druhé kolo. Děkujeme za pozornost.
Vítězstvím v prvním kole prezidentských voleb na Slovensku exministr zahraničí Ivan Korčok zdramatizoval nadcházející rozhodující duel, ve kterém bude o hlasy voličů soupeřit s dosavadním favoritem a předsedou parlamentu Peterem Pellegrinim. O výsledku druhého kola přímé volby hlavy státu 6. dubna rozhodne schopnost mobilizovat voliče a to, zda příznivci v pořadí třetího nejsilnějšího kandidáta ze sobotní volby Štefana Harabina přijdou hlasovat pro Pellegriniho, řekl prezident nevládního Institutu pro veřejné otázky Grigorij Mesežnikov.
Korčokovi vyjádřili na síti X podporu místopředseda sněmovny Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský (oba KDU-ČSL). "Více než 5,5 procenta je slušný náskok. Před druhým kolem nás ale skoro jistě čeká drsná antikampaň plná dezinformací," napsal Bartošek. "První kolo vyhrál Ivan Korčok a věřím, že vyhraje i druhé, když vidím, jaký hnus proti němu proruské servery rozjely," uvedl Zdechovský.
Poslanec Ondřej Lochman (STAN) označil Korčoka za kandidáta, který sjednocuje západně orientované voliče, kandidátů na druhé straně bylo podle něj víc. "Peterovi Pellegrinimu odebral nejspíše část voličů Štefan Harabin a v druhém kole se dá očekávat přesun části tohoto spektra k Peteru Pellegrinimu, pokud k volbám dorazí," uvedl Lochman. Startovací čáru pro druhé kolo mají oba kandidáti podle něho v podstatě stejnou. "Očekávám velmi vyhrocenou kampaň v druhém kole," řekl. Korčok je podle Lochmana garantem demokratického a prozápadního směřování Slovenska a vytvářel by protiváhu Ficovi, který "ztratil hodnotový kompas někde mezi Bratislavou a Východem".
Předsedu sněmovního zahraničního výboru Marka Ženíška (TOP 09) výsledek sobotního prvního volebního kola nepřekvapil. "Podstatné je kolo druhé a tam platí, že rozhodne ten, kdo dokáže zmobilizovat více svých voličů, aby k druhému kolu voleb přišli. Velká část nevolila ani v prvním kole, ukazuje volební účast. Držím Slovákům palce," napsal.
Někteří čeští politici čekají vyhrocenou kampaň před druhým kolem prezidentské volby na Slovensku. Do finále, které se uskuteční 6. dubna, postoupili exministr zahraničí Ivan Korčok podporovaný opozicí a předseda slovenského parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie Peter Pellegrini. Například české poslance Ondřeje Koláře (TOP 09) a Barboru Urbanovou (STAN) překvapilo, že Korčok byl v prvním kole na prvním místě.
Oslavy v týmu Ivana Korčoka, skryté zklamání u Petera Pellegriniho a podobné pocity u příznivců Štefana Harabina. "Asi si koupím jednosměrnou jízdenku," uvažoval na závěr volebního večera jeden z Harabinových fanoušků. Deník SME zmapoval volební noc ve štábech prvních tří kandidátů v prezidenských volbách.
Slovenská státní volební komise dnes potvrdila již dříve zveřejněné výsledky sobotního prvního kola prezidentských voleb. Do rozhodujícího duelu přímé volby, který bude 6. dubna, tak postoupili exministr zahraničí Ivan Korčok a předseda parlamentu Peter Pellegrini. Novinářům to řekl šéf volební komise Eduard Burda.
Postup exministra zahraničí Ivana Korčoka a předsedy slovenského parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie Petera Pellegriniho do druhého kola slovenských prezidentských voleb se podle politologů předpokládal. Jan Kubáček a Pavel Šaradín pokládají za nejzajímavější vyšší než očekávaný odstup mezi oběma kandidáty, Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně zase jejich větší odstup od ostatních uchazečů o prezidentskou funkci. Ve volebním finále má podle Kopečka lepší šance Pellegrini. Kubáček soudí, že v kampani se bude objevovat jako mobilizační téma postoj proti premiérovi Robertu Ficovi (Směr-SD).
Prezidentský kandidát Pellegrini je lepším řešením než vítěz prvního kola voleb Korčok, uvedl slovenský premiér Fico, který podporuje Pellegriniho.
Sobotní první kolo prezidentských voleb na Slovensku, které vyhrál exministr zahraničí Ivan Korčok, otřáslo pozicí jejich dosavadního favorita a předsedy parlamentu Petera Pellegriniho. Zemi čeká v rozhodujícím druhém kole nejtěsnější souboj o křeslo hlavy státu od zavedení přímé volby v roce 1999, píše slovenský tisk.
Přestože průzkumy před slovenskými prezidentskými volbami dlouhodobě na první příčku posílaly Petera Pellegriniho, ovládl je nakonec Ivan Korčok. Pořádný boj ale začne až nyní. Do úřadu hlavy státu vede cesta přes přesvědčení příznivců proruského Štefana Harabina a nevoličů.
Po sečtení téměř všech hlasů - 99,86 procenta - má Korčok 42,45 procenta hlasů a Pellegrini 37,08 procenta. Na třetím místě je Harabin s 11,75 procenta hlasů. Čtvrtý je Krisztián Forró (2,92 procenta) a pátý Igor Matovič (2,18 procenta).
Harabin neuvedl, zda ve druhém kole podpoří Pellegriniho. "Nepodceňujte moje voliče, oni vědí, co mají dělat," řekl neúspěšný prezidentský kandidát, který skončil na třetím místě s necelými 12 procenty hlasů.
Pellegrini na závěr své tiskové konference uvedl, že očekává, že Harabin před druhým kolem ke svým voličům promluví.
Volební účast podle aktualizovaných dat přesáhla 51 procent.
Předseda Progresivního Slovenska Šimečka pogratuloval Korčokovi k vítězství v prvním kole. "Ukazuje se, že opravdu velmi lidí na Slovensku nechce, aby se prezidentem stal někdo, kdo bude slepě poslouchat Roberta Fica. Naopak chtějí prezidenta, který bude sloužit lidem tak, jako to nabízí Korčok," řekl Šimečka.
Korčok se rozloučil s hosty a opouští volební centrálu. Odcházejí i novináři.
Dosluhující prezidentka Zuzana Čaputová poblahopřála oběma kandidátům, kteří postoupili do druhého kola. "Na osudu Slovenska nám záleží. Ukázalo že, nám není lhostejná naše budoucnost. Chci proto poděkovat občanům za účast ve volbách a za pokojný průběh hlasování," uvedla podle Denníku N.
Korčok na první tiskové konferenci po výhře v prvním kole voleb zopakoval, že se chce ucházet i o hlasy vládních voličů, kteří podle něj nejsou spokojeni s kroky kabinetu premiéra Roberta Fica. Ti podle něj nesouhlasí například se zahraničněpolitickým směrováním vlády. Korčok doplnil, že navzdory výhře v prvním kole "stojí nohama pevně na zemi".