Harare - Zimbabwský prezident Robert Mugabe v neděli překvapivě neoznámil rezignaci. Ve svém televizním projevu k národu, během nějž za ním seděl šéf ozbrojených sil Constantino Chiwenga a množství vedoucích armádních činitelů, ale přiznal, že země má problémy. V úřadu přesto hodlá zůstat do prosincového sjezdu své vládní strany Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF).
"Jsem zmatený. A ne jen já, ale celý národ," řekl agentuře Reuters v reakci na to, že Mugabe nakonec neodstoupil, opoziční vůdce Morgan Tsvangirai. "Ten projev byl úplně mimo realitu," sdělil později agentuře AFP.
Vůdce zimbabwských válečných veteránů Chris Mutsvangwa Reuters řekl, že bude pokračovat proces impeachementu a na středu oznámil demonstrace v ulicích hlavního města Harare.
Spuštěním procesu jeho odvolání z funkce hrozila prezidentovi ZANU-PF, pokud sám nerezignuje do pondělního poledne (11:00 SEČ). V sobotu jej zbavila funkce předsedy strany a na uvolněné místo nominovala z exilu se navrátivšího bývalého viceprezidenta Emmersona Mnangagwa (75).
Třiadevadesátiletý Mugabe, kterého armáda po nekrvavém puči drží od středy spolu s jeho ženou v domácím vězení, přesto ve své řeči uvedl, že bude předsedat jejímu prosincovému sjezdu. Ten má vytyčit cestu k budoucím změnám. V projevu dále řekl, že rozumí frustracím mnohých ze špatné hospodářské situace a bojů uvnitř ZANU-PF.
Vojáci ve středu zadrželi Mugabeho i první dámu. Bez odporu také v metropoli Harare obsadili státní televizi a zablokovali přístup k vládním úřadům. V sobotu pokojně protestovaly v ulicích Harare proti Mugabemu desítky tisíc lidí. Požadovali změnu.
Bývalá obilnice jižní Afriky se se svými 15 miliony obyvatel během Mugabeho téměř čtyřicetileté vlády stala jedním z nejchudších států na světě. Proti prezidentovi se konaly opakované demonstrace, které někdy přerostly v násilnosti.