Saná - Vůbec poprvé připustil jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih, že kývne na rezoluci Rady bezpečnosti OSN počítající s jeho odchodem z úřadu.
Souhlasil tak s plánem vyjednaným zeměmi Perského zálivu, podle kterého předá moc a za to dostane imunitu.
Sálih od minulého týdne, kdy vešla rezoluce v platnost, už třikrát odmítnul. Ozbrojené protesty ho nicméně přiměly k činům. Přijme-li nabídku, čekají Jemen parlamentní a prezidentské volby. Po nich Sálih jmenuje opozicí vedenou vládu a následně odejde z politiky.
"Jemenský prezident (...) je připravený okamžitě zasednou k vyjednávacímu stolu," napsala oficiální jemenská tisková agentura SABA.
Sálih vede Jemen od roku 1978. K moci se dostal díky povstaleckému boji v občanské válce. Z prezidentského křesla ho nevyhnal ani letošní atentát, kvůli kterému se musel tři měsíce léčit v zahraničí.
Ve výkonu moci mu nezabránil ani zvyšující se počet generálů dezertérů, kteří se začali přidávat k povstalcům. Také Jemenu se nevyhnuly pouliční protest, známé z ostatních zemí prožívajících tzv. Arabské jaro.
Organizace Amnesty International ocenila snahu Rady bezpečnosti, ale zároveň uvedla, že Sálihovi za odstoupení nemusí být věnována imunita.
Spojené státy se obávají, že další násilnosti v Jemenu posílí odnož Al-Káidy na Arabském poloostrově, která by mohla zahájit útoky v regionu i v jeho okolí.