Obrazem: Kdo vlastně jsou překvapivé vítězky Nobelovy ceny?

Obrazem: Kdo vlastně jsou překvapivé vítězky Nobelovy ceny?
Do politiky vstoupila v roce 1972, rok po svém absolutoriu na Harvardově univerzitě. V roce 1979 se stala ministryní financí a zavedla tvrdá opatření proti zpronevěře státních financí.
Po vojenském puči z roku 1980 krátce sloužila v metropoli země Monrovii jako guvernérka Liberijské banky pro rozvoj a investice, pak však musela svou zemi opustit. Následně pracovala u Světové banky a v rámci Rozvojového programu OSN.
V roce 1997 se vrátila do vlasti a neúspěšně kandidovala na prezidentský úřad proti Charlesu Taylorovi. Z Libérie musela ale odejít znovu. Po Taylorově pádu se o šest let později vrátila do Monrovie zpět a v roce 2005 vyhrála prezidentské volby a začala s rekonstrukcí dlouhými léty válečných konfliktů zpustošené země. V roce 2010 ji časopis Newsweek zařadil mezi deset "nejlepších" politických lídrů ve světě. HDP své země zvedla za čas svého úřadování více než čtyřikrát.
Mírová liberijská aktivistka Leymah Gboweeová usiluje o zvýšení vlivu žen na politiku v západní Africe. Během druhé občanské války v Libérii (1999-2003) mobilizovala ženy napříč etnickými a náboženskými skupinami a organizovala společné modlitby a nenásilné protesty. Přispěla k uzavření mírové smlouvy mezi vládou a zástupci dvou hlavních povstaleckých skupin v srpnu 2003. Zároveň povzbuzovala ženy k účasti v prezidentských volbách v listopadu 2005, z nichž jako vítěz vyšla Ellen Johnsonová-Sirleafová.
Foto: ISIFA
Zahraničí Zahraničí
7. 10. 2011 12:50

Oslo - Letošní Nobelovu cenu za mír dostaly ženy, které nejsou ve světě příliš známé. Liberijskou prezidentku Ellen Johnsonovou-Sirleafovou, liberijskou mírovou aktivistku Leymah Gboweeovou a jemenskou novinářku Tawakkul Karmanovou Nobelův výbor ocenil za to, že bojují za zrovnoprávnění žen v zemích třetího světa.

 

Právě se děje

Další zprávy