reklama
 
 

Velvyslanec USA opustil Sýrii, bál se o bezpečnost

24. 10. 2011 14:01
Robert Ford rozzlobil úřady vztahy s odpůrci režimu prezidenta Asada

Damašek - Velvyslanec USA v Damašku Robert Ford o víkendu opustil Sýrii. Jak napsal server BBC, obávají se Američané o jeho bezpečnost.

Jak poznamenává BBC, Ford rozzlobil syrské úřady svými vztahy s aktivisty, kteří od jara požadují odchod autoritářského prezidenta Bašára Asada.

Americké velvyslanectví v Damašku agentuře AP odmítlo důvod stažení americké diplomata vysvětlit, uvedlo pouze, že nebyl oficiálně povolán domů. 

O něco sdílnější byl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner, který potvrdil, že se ambasador vrátil domů kvůli důvodným obavám o svou bezpečnost. Kdy by se mohl do země vrátit, prý v tuto chvíli není možné odhadnout, protože bude záležet na vývoji bezpečnostní situace v zemi.

Nejmenovaný diplomatický zdroj agentuře AP prozradil, že důvodem vzrůstající kritika syrského režimu a státních médií, která proti Fordovi poštávaly veřejnost.

Už minulý měsíc byl velvyslanec společně se svými kolegy napaden vejci a rajčaty, když vyjádřil soustrast obětem nepokojů. Ty si od března vyžádaly na 3000 mrtvých a tisíce dalších Syřanů skončily ve vězení.

Další z arabských revolucí nabrala znovu na síle minulý týden po oznámení smrti libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Při pátečních protestech tak v Sýrii přišlo o život nejméně 19 lidí.

autor: Zahraničí | 24. 10. 2011 14:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama