reklama
 
 

Islamisté jsou zpátky v Mogadišu, pobili desítky lidí

21. 10. 2011 16:34
Postup jednotek Africké unie zastavily prudké deště

Mogadišu/Nairobi - Ozbrojenci z radikální islamistické skupiny Šabáb násilně obsadili část somálské metropole Mogadišu, která byla několik měsíců pod ochranou jednotek Africké unie.

Během bojů bylo zabito nejméně 30 unijních vojáků. Islamisté hlásí 60 mrtvých.

Další společná operace keňské a somálské armády na jihozápadě Somálska proti Šabábu musela být kvůli silným dešťům zastavena.

Reportéři a další svědci podle serveru Hlas Ameriky informovali o znovuobsazení čtvrti Daynile, nedlouho poté, co vláda oznámila, že je pod její kontrolou. Čtvrť je vládou považována za strategický koridor, který spojuje Mogadišo se somálskými regiony Middle Shabelle a Lower Shabelle.

Hnutí Šabáb vede boj za svržení centrální vlády v Mogadišu od počátku roku 2007. Bojuje také za zavedení islámského práva šaría. Radikální křídla tohoto hnutí, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida, chtějí navíc zaútočit na somálské sousedy.

Keni došla trpělivost

Keňa Šabáb viní z únosu čtyř cizinek na keňském území, což poškozuje tamní cestovní ruch. Hnutí obvinění odmítlo. Unesená Britka a dvě španělské humanitární pracovnice jsou pravděpodobně na somálském území. Čtvrtá unesená, těžce nemocná Francouzska Maria Dedieuová tento týden zemřela, neboť jí únosci neposkytli nezbytnou zdravotní péči.

Keňský prezident Mwai Kibaki ve čtvrtek prohlásil, že Keňa použije veškeré prostředky k zajištění bezpečnosti a stability země. Operaci v Somálsku označil za způsob ochrany keňské suverenity.

Podle nejmenovaného amerického činitele v Keni, USA již delší dobu tlačily na Keňu, aby zasáhla proti akcím Šabábu. Keňská odpověď na zoufalou bezpečnostní situaci prý podle něj byla žalostná.

autoři: Zahraničí, ČTK | 21. 10. 2011 16:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama