Damašek - Kvůli jejich britskému přízvuku se jim přezdívalo "The Beatles". Navíc byli čtyři, stejně jako členové slavné rockové kapely. Tím ale veškerá podobnost končí.
Čtveřice se do médií nedostala kvůli uměleckým úspěchům, ale kvůli svým zločinům. Byli to čtyři džihádisté, kteří v Sýrii mučili a vraždili rukojmí ze Západu.
Islamistická buňka páchala zločiny několik let, nakonec se ale rozpadla. Vůdce celé skupiny Mohammed Emwazi, který byl známý jako "džihádista John", zahynul už v listopadu 2015 při útoku amerického dronu. Další člen Aine Davis je od stejné doby ve vězení v Turecku, kde ho soud uznal vinným z terorismu.
Letos v lednu pak Kurdové v Sýrii zadrželi poslední dva příslušníky "The Beatles". Ve čtvrtek o tom informoval deník The New York Times, kterému informaci potvrdili nejmenovaní američtí činitelé.
Příslušníci arabsko-kurdské koalice SDF, která bojuje proti džihádistům, zatkli čtyřiatřicetiletého Alexandra Koteyho a devětadvacetiletého El Shafee Elsheikha s podezřením, že jde o bojovníky z ciziny. Pak je předali americkým jednotkám.
Islamic State's final two 'Beatles' Alexanda Kotey and El Shafee Elsheikh capturedhttps://t.co/dC2U6rx8jK pic.twitter.com/9GZvW6Be1j
— ITV London (@itvlondon) February 9, 2018
Podle amerických médií popravila čtveřice islamistů celkem 27 rukojmích a další řadu lidí mučila. Mezi oběťmi byli například američtí novináři James Foley a Steven Sotloff nebo britští humanitární pracovníci David Haines a Alan Henning.
Z tichého chlapce teroristou
Emwazi, Davis, Kotey i Elsheikh vyrůstali v západním Londýně a dlouho působili jako obyčejní chlapci. Ještě ve Velké Británii se ale zradikalizovali a odtud byl už jenom krůček k tomu, aby odešli bojovat po bok teroristické organizace Islámský stát (IS). Není jasné, jestli se muži znali už z Londýna, nebo se potkali až v Sýrii.
Nově zadrženého Alexandra Koteyho si sousedé pamatují jako tichého skromného chlapce a velkého fanouška fotbalového týmu Queens Park Rangers FC, napsal americký server BuzzFeed News. K islámu si začal hledat cestu až poté, co se asi ve dvaceti letech zamiloval do muslimky.
Kotey má ghanské a kyperské kořeny. V Londýně navštěvoval mešitu Al-Manaar. Zradikalizoval se zřejmě právě v ní a poté odcestoval do Sýrie, uvedli vyšetřovatelé. Podle nich měl Kotey také kontakty na skupinu, která se podílela na teroristických útocích v Londýně v roce 2005. V Británii za sebou zanechal dvě děti.
Podle amerického ministerstva zahraničí Kotey proslul mimořádnou brutalitou. Při mučení používal elektrošoky a metodu takzvaného waterboardingu, tedy simulovaného topení. Taky verboval nové členy IS, včetně Britů.
Křižoval oběti
El Shafee Elsheikh je syn súdánských uprchlíků, rodina utekla do Londýna v devadesátých letech. Jeho matka vzpomíná na syna jako na velmi chytrého a milého chlapce. Dříve se podle ní živil jako mechanik a byl ženatý se Syřankou, která mu porodila dceru.
Do Sýrie odešel v roce 2012. Nejdříve se připojil k teroristické organizaci al-Káida, až později přešel k Islámskému státu. Elsheikh, který byl vězeňským dozorcem islamistů, své oběti údajně i křižoval.
Džihádista John, který zemřel před dvěma lety, byl zřejmě nejznámější ze čtveřice radikálů. "Proslul" hlavně propagandistickými videy, na kterých mimo jiné vyhrožoval vražděním Britů.
Rodák z Kuvajtu žil od svých šesti let v Londýně, kde později vystudoval výpočetní techniku. Titul získal na univerzitě ve Westminsteru, kterou v minulosti absolvovali i někteří další stoupenci radikálního islámu.
Později se dostal do hledáčku britské kontrarozvědky MI5 kvůli cestám do Tanzanie a Kuvajtu. V roce 2013 se mu ale podařilo prchnout do Sýrie.
Ve stejném roce přišel do Sýrie také Aine Davis. V té době už měl za sebou bohatou kriminální minulost. V Británii byl opakovaně usvědčen z drogové trestné činnosti a ve vězení skončil kvůli nezákonnému držení zbraně. Nyní je vězněn v Turecku. Vinu za teroristické zločiny dodnes popírá.
Doživotí v Guantánamu?
Rodiny zavražděných zajatců usilují o co nejvyšší trest pro dvojici nově zadržených radikálů. Například matka popraveného novináře Jamese Foleyho volá po doživotním vězení. "Jejich zločiny jsou za hranicí fantazie," řekla Diane Foleyová pro britský zpravodajský portál BBC.
Two British men who were associates of a man who murderd Salford aid worker Alan Henning in 2015, have been captured in Syria. Alexanda Kotey and El Shafee Elsheikh from London, were associates of Mohammed Emwazi - known as Jihadi John. pic.twitter.com/LZcspqLohS
— BBC North West (@BBCNWT) February 9, 2018
Podle britského deníku The Guardian ale zatím není ani jasné, kde si Elsheikh a Kotey trest odpykají. Británie zatčení dosud nijak nekomentovala. Podle amerických úřadů ale Londýn už dříve odebral oběma mužům britské občanství.
Prezident USA Donald Trump chce odsouzené teroristy posílat do vojenských věznic. V lednu oznámil, že podepsal exekutivní příkaz, aby zůstala otevřená věznice Guantánamo na Kubě. Ta je přitom dlouhodobě terčem ostré kritiky kvůli krutému zacházení s vězni.