"Nebojím se vás, věřím v Alláha." Začal soud s nejhledanějším teroristou Evropy

Martin Novák Simone Radačičová Zahraničí Martin Novák, Simone Radačičová, Zahraničí
Aktualizováno 5. 2. 2018 16:08
Osmadvacetiletý Salah Abdeslam je jediným přeživším ze skupiny deseti atentátníků, kteří v listopadu 2015 provedli krvavé teroristické útoky v Paříži. Zemřelo při nich 130 lidí.
Salaha Abdeslama u soudu zachytili kreslíři | Video: Reuters

Brusel - Poprvé k vidění od krvavých teroristických útoků v Paříži je v pondělí jediný atentátník, který je přežil.

Salah Abdeslam (vlevo) na snímku, pořízením z videokamery na čerpací stanici několik hodin po útoku v Paříži.
Salah Abdeslam (vlevo) na snímku, pořízením z videokamery na čerpací stanici několik hodin po útoku v Paříži. | Foto: Youtube.com/BFMTV

V Bruselu začal soud se Salahem Abdeslamem, 28letým belgickým občanem marocko-francouzského původu, který měl být při krvavých útocích 13. listopadu 2015 ve Francii desátým sebevražedným teroristou. Vestu s výbušninami ale jako jediný nakonec odhodil a s komplici odjel autem zpět do Belgie.

Dlouho se skrýval, než ho jako nejhledanějšího teroristu Evropy zatkla belgická policie - přímo v bruselské čtvrti Molenbeek v březnu 2016. Abdeslam od té doby odmítá s vyšetřovateli komunikovat. V cele ho neustále sleduje kamera, stejně jako okolní chodby.

Podobně odmítl vypovídat i v pondělí u bruselského soudu. "Jste Salah Abdeslam, narozený v Bruselu 15. září 1989?" dotázala se soudkyně Marie-France Keutgenová. "Nechci odpovídat na otázky," odpověděl podle agentury AFP obžalovaný, který odmítl povstat s tím, že se cítí unaven.

"Obvinili mě, a tak tu jsem a zachovávám mlčení, což je mé právo. Mé mlčení ze mne nedělá ani zločince, ani viníka. Bráním se mlčky, protože bych chtěl, abychom se spoléhali na vědecké a hmatatelné důkazy, a ne na zdání či na to, co si myslí veřejné mínění," prohlásil Abdeslam po naléhání soudkyně.

Zdůraznil, že s muslimy se zachází nejhůře a jsou souzeni nejhorším způsobem, bez presumpce neviny. "Nebojím se vás, věřím v Alláha," dodal pak.

Prokurátorka žádá pro Abdeslama a pro jeho společníka 20 let odnětí svobody.

Belgičané nesoudí mladíka za masakr v Paříži, při kterém zahynulo 130 lidí. Ve svém rodném městě je Salah Abdeslam obžalován z pokusu o vraždu belgických policistů, které se dopustil v Bruselu tři měsíce po pařížských atentátech. S dalším islamistou Sofianem Ayarim postřelil čtyři policisty ve Forestu na jihu Bruselu. Tehdy se mu ještě podařilo uprchnout, než ho policie definitivně dopadla.

"Vzhledem k tomu, že dlouho odmítal spolupracovat, je jeho souhlas s účastí na procesu v Bruselu překvapením," uvedla francouzská televize France24 o 28letém islamistovi.  

Strůjce atentátu v Paříži Salah Abdeslam dorazil k soudu. Policisté ho přivezli v koloně aut | Video: Associated Press

Předehra k soudu ve Francii

Na Abdeslama jsou nyní upřené zraky nejen v Belgii. Soud v Bruselu má být předehrou k následnému francouzskému řízení, ve kterém bude mladý Belgičan čelit obvinění z vraždy a členství v teroristické organizaci - za přípravu a účast v teroristických útocích v Paříži.

Hrozí mu trest doživotí, přestože takový trest vynáší francouzská justice zřídka.

Teroristická buňka, ke které Abdeslam patřil, čítala celkem deset lidí. V noci ze 13. na 14. listopadu 2015 provedla na několika místech v Paříži sérii úzce koordinovaných teroristických útoků. Pachatelé při nich zabili 130 osob a zranili dalších 352. Šlo o nejhorší teroristický útok v Evropě od výbuchů na nádraží v Madridu v roce 2004.

Radikální islamisté nejprve stříleli ze zbraní, například v hudebním klubu Bataclan nebo restauraci Le Petit Cambodge. Následně provedli čtyři sebevražedné bombové útoky, při nichž drtivá většina z nich zemřela. S jedinou výjimkou - jménem Salah Abdeslam. 

Pařížskou krvavou lázeň naplánoval Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud, který odešel do Sýrie bojovat za teroristickou organizaci Islámský stát a před atentáty se vrátil do Evropy. Mezi devíti sebevražednými útočníky byl i Abdeslamův o pět let starší bratr Brahim. Jeho další bratr Muhammad, který dodnes žije v Bruselu, se naopak od atentátů distancoval a odsoudil je.

Náhoda, nebo vědomý útěk? 

Není jasné, zda si Abdeslam 13. listopadu v Paříži v poslední chvíli rozmyslel sebevražedný atentát, nebo zda výbušnina v jeho vestě jen nefungovala.  Policisté u něj při zadržení našli vlajky organizace Islámský stát. K motivům svého zapojení do činnosti tajné islamistické skupiny i okolnostem krvavých vražd v Paříži odmítá Salah Abdeslam cokoli říct.

Jeho obhájcem v Belgii je třiačtyřicetiltý advokát Sven Mary. Ten v minulosti hájil několik mediálně známých zločinců, například Michela Lelievreho, komplice belgického vraha a pedofila Marka Dutrouxe. Toho soud poslal za mříže na 25 let.

Zastupoval také militantního islamistického duchovního a lídra belgické radikální skupiny Sharia4Belgium Fouada Belkacema. Ten se podílel především na verbování radikálů do Sýrie. V současnosti si v tamním vězení odpykává dvanáctiletý trest. 

Abdeslam se chtěl u bruselského sudu původně hájit sám. Rodina jej ale přemluvila, aby změnil názor a nechal se zastupovat profesionálním advokátem.  

VIDEO: Teroristické útoky z 13. listopadu 2015 v Paříži

Pro podobu Evropy bude rok 2015 rozhodující a to i kvůli útokům v Paříži. Co se po nich stane s Islámským státem? Jak se zbavit radikálů mezi evropskými muslimy? Či jak žít s neustálou hrozbou teroru? | Video: Martin Ehl, Marek Hudema, Martin Novák, Jaroslav Spurný, Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus byl opět hospitalizován. Vrátil se kvůli doléčení předchozích potíží

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šuráň po deseti letech končí jako prezident svazu minipivovarů, vystřídá ho Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila čtvrteční valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Místopředsedy svazu se stali Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh - Ostrava a Miloš Hrabák z Pivovaru Welzl Zábřeh. "Bylo to hezkých deset let, podařilo se nám svaz založit a vybudovat to, že nás začali vnímat velcí (výrobci), malí i veřejnost," řekl končící prezident Šuráň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy