"Nebojím se vás, věřím v Alláha." Začal soud s nejhledanějším teroristou Evropy

Martin Novák Simone Radačičová Zahraničí Martin Novák, Simone Radačičová, Zahraničí
Aktualizováno 5. 2. 2018 16:08
Osmadvacetiletý Salah Abdeslam je jediným přeživším ze skupiny deseti atentátníků, kteří v listopadu 2015 provedli krvavé teroristické útoky v Paříži. Zemřelo při nich 130 lidí.
Salaha Abdeslama u soudu zachytili kreslíři | Video: Reuters

Brusel - Poprvé k vidění od krvavých teroristických útoků v Paříži je v pondělí jediný atentátník, který je přežil.

Salah Abdeslam (vlevo) na snímku, pořízením z videokamery na čerpací stanici několik hodin po útoku v Paříži.
Salah Abdeslam (vlevo) na snímku, pořízením z videokamery na čerpací stanici několik hodin po útoku v Paříži. | Foto: Youtube.com/BFMTV

V Bruselu začal soud se Salahem Abdeslamem, 28letým belgickým občanem marocko-francouzského původu, který měl být při krvavých útocích 13. listopadu 2015 ve Francii desátým sebevražedným teroristou. Vestu s výbušninami ale jako jediný nakonec odhodil a s komplici odjel autem zpět do Belgie.

Dlouho se skrýval, než ho jako nejhledanějšího teroristu Evropy zatkla belgická policie - přímo v bruselské čtvrti Molenbeek v březnu 2016. Abdeslam od té doby odmítá s vyšetřovateli komunikovat. V cele ho neustále sleduje kamera, stejně jako okolní chodby.

Podobně odmítl vypovídat i v pondělí u bruselského soudu. "Jste Salah Abdeslam, narozený v Bruselu 15. září 1989?" dotázala se soudkyně Marie-France Keutgenová. "Nechci odpovídat na otázky," odpověděl podle agentury AFP obžalovaný, který odmítl povstat s tím, že se cítí unaven.

"Obvinili mě, a tak tu jsem a zachovávám mlčení, což je mé právo. Mé mlčení ze mne nedělá ani zločince, ani viníka. Bráním se mlčky, protože bych chtěl, abychom se spoléhali na vědecké a hmatatelné důkazy, a ne na zdání či na to, co si myslí veřejné mínění," prohlásil Abdeslam po naléhání soudkyně.

Zdůraznil, že s muslimy se zachází nejhůře a jsou souzeni nejhorším způsobem, bez presumpce neviny. "Nebojím se vás, věřím v Alláha," dodal pak.

Prokurátorka žádá pro Abdeslama a pro jeho společníka 20 let odnětí svobody.

Belgičané nesoudí mladíka za masakr v Paříži, při kterém zahynulo 130 lidí. Ve svém rodném městě je Salah Abdeslam obžalován z pokusu o vraždu belgických policistů, které se dopustil v Bruselu tři měsíce po pařížských atentátech. S dalším islamistou Sofianem Ayarim postřelil čtyři policisty ve Forestu na jihu Bruselu. Tehdy se mu ještě podařilo uprchnout, než ho policie definitivně dopadla.

"Vzhledem k tomu, že dlouho odmítal spolupracovat, je jeho souhlas s účastí na procesu v Bruselu překvapením," uvedla francouzská televize France24 o 28letém islamistovi.  

Strůjce atentátu v Paříži Salah Abdeslam dorazil k soudu. Policisté ho přivezli v koloně aut | Video: Associated Press

Předehra k soudu ve Francii

Na Abdeslama jsou nyní upřené zraky nejen v Belgii. Soud v Bruselu má být předehrou k následnému francouzskému řízení, ve kterém bude mladý Belgičan čelit obvinění z vraždy a členství v teroristické organizaci - za přípravu a účast v teroristických útocích v Paříži.

Hrozí mu trest doživotí, přestože takový trest vynáší francouzská justice zřídka.

Teroristická buňka, ke které Abdeslam patřil, čítala celkem deset lidí. V noci ze 13. na 14. listopadu 2015 provedla na několika místech v Paříži sérii úzce koordinovaných teroristických útoků. Pachatelé při nich zabili 130 osob a zranili dalších 352. Šlo o nejhorší teroristický útok v Evropě od výbuchů na nádraží v Madridu v roce 2004.

Radikální islamisté nejprve stříleli ze zbraní, například v hudebním klubu Bataclan nebo restauraci Le Petit Cambodge. Následně provedli čtyři sebevražedné bombové útoky, při nichž drtivá většina z nich zemřela. S jedinou výjimkou - jménem Salah Abdeslam. 

Pařížskou krvavou lázeň naplánoval Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud, který odešel do Sýrie bojovat za teroristickou organizaci Islámský stát a před atentáty se vrátil do Evropy. Mezi devíti sebevražednými útočníky byl i Abdeslamův o pět let starší bratr Brahim. Jeho další bratr Muhammad, který dodnes žije v Bruselu, se naopak od atentátů distancoval a odsoudil je.

Náhoda, nebo vědomý útěk? 

Není jasné, zda si Abdeslam 13. listopadu v Paříži v poslední chvíli rozmyslel sebevražedný atentát, nebo zda výbušnina v jeho vestě jen nefungovala.  Policisté u něj při zadržení našli vlajky organizace Islámský stát. K motivům svého zapojení do činnosti tajné islamistické skupiny i okolnostem krvavých vražd v Paříži odmítá Salah Abdeslam cokoli říct.

Jeho obhájcem v Belgii je třiačtyřicetiltý advokát Sven Mary. Ten v minulosti hájil několik mediálně známých zločinců, například Michela Lelievreho, komplice belgického vraha a pedofila Marka Dutrouxe. Toho soud poslal za mříže na 25 let.

Zastupoval také militantního islamistického duchovního a lídra belgické radikální skupiny Sharia4Belgium Fouada Belkacema. Ten se podílel především na verbování radikálů do Sýrie. V současnosti si v tamním vězení odpykává dvanáctiletý trest. 

Abdeslam se chtěl u bruselského sudu původně hájit sám. Rodina jej ale přemluvila, aby změnil názor a nechal se zastupovat profesionálním advokátem.  

VIDEO: Teroristické útoky z 13. listopadu 2015 v Paříži

Pro podobu Evropy bude rok 2015 rozhodující a to i kvůli útokům v Paříži. Co se po nich stane s Islámským státem? Jak se zbavit radikálů mezi evropskými muslimy? Či jak žít s neustálou hrozbou teroru? | Video: Martin Ehl, Marek Hudema, Martin Novák, Jaroslav Spurný, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy