"V tomhle ohledu má ruský režim štěstí, že zatím nebylo potřeba evakuovat žádné velké město. Evakuovaných je sice hodně, jsou to ale lidé z malých měst a vesnic, takže jejich schopnost otřást veřejným míněním v Rusku bude poměrně malá," vysvětluje Romancov. Doposud byli ruští obyvatelé nejčastěji zasažení válkou pouze na úrovni jednotlivce, nyní se však konflikt podle politického geografa dotkl plošně velkého množství lidí.
Podobný "reputační" problém musel podle Romancova řešit režim už v září 2022, kdy proběhla první velká mobilizace a z Ruska přes noc "zmizelo" na milion osob. "To byli právě lidé z velkých měst. Od té doby si Putinův režim dával velký pozor, aby se tato situace ani náhodou neopakovala. Ale teď jí tady mají," konstatuje odborník.
Ti, kteří se v kurské oblasti rozhodli zůstat, jsou nyní v přímé konfrontaci s ukrajinskými vojáky a zásadně odlišnými informacemi. "Možná se jim začíná bortit představa o tom, o co jde a proč se to děje, kterou až dosud měli z ruských informačních zdrojů," vysvětluje Romancov.
Kromě několika jedinců, kteří se proti ruské invazi i samotnému Putinovi veřejně vyjadřují, neexistuje podle Romancova relevantní síla, která by měla šanci s režimem otřást, nebo jej dokonce nahradit. "Nicméně faktem je, že Rusko vždy vypadá velmi monoliticky a stabilně, a pak se najednou zhroutí," upozorňuje expert na události minulého století. Dodává ale, že vnější pozorovatelé tyto zásadní momenty nedokázali předem predikovat. "Takže stát se může cokoliv, v tento okamžik ale bohužel takovou perspektivu nevidím," konstatuje v rozhovoru.
Podle politického geografa nelze opomíjet fakt, že zamýšlená třídenní válka přece jen trvá už přes 900 dní. "Když se podíváme na rok 1917 nebo do devadesátých let, kdy se Rusko zhroutilo, tak šlo vždy o období, kdy bylo strašně moc výzev a tlaku. A ten režim, ač robustní, už nestačil managovat všechny malé krize, ke kterým docházelo," popisuje. Samotná délka trvání konfliktu podle Romancova sama o sobě nic nezmění. "Ale faktem je, že navzdory tomu, že je ruský režim v tento okamžik ještě pořád stabilní, tak je pod tlakem už 915 dní (rozhovor byl natáčen v úterý 27. srpna, pozn. red.). To je samozřejmě věc, která mu neprospívá," uzavírá.
Celý rozhovor si můžete pustit ve videu níže nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?
00:08-05:41 O kolik je válka delší, než si původně Kreml představoval? Mohla si Moskva dovolit útočnou, masivnější odvetu nespustit? Musel Putin po ukrajinském vpádu do Kursku zuřit? A budou masivní ruské útoky přicházet dál?
05:41-09:14 Jak velkou má Rusko po dvou a půl letech války leteckou převahu? Může Moskva aktivizaci polských stíhaček prezentovat jako dílčí úspěch? A jsou v okolí Putina lidé, kteří s podobou některých operací nemusí souhlasit?
09:14-16:05 Jak velké sousto si Ukrajina vpádem do Kurské oblasti ukrojila? Jak to, že ruské armádní velení vpád do Kursku včas nepředvídalo? V jakém stavu je ukrajinská ofenziva nyní? A lze očekávat, že tento krok ruskou armádu oslabí?
16:05-25:00 Jak moc poslední události zasahují do ruské mocenské struktury? Nabourala operace obraz silného Ruska? A jaká nálada nyní v ruské společnosti panuje?
25:00-30:12 Existuje v Rusku ještě nějaká vnitřní opozice, která může snahy Putina krotit? Jak často dochází k přeběhlickým akcím? A co všechno drží geopoliticky Putinův režim v chodu?
30:12-33:47 Pod jakou podmínkou může proběhnout mírový summit a co by měl přinést? A bude Rusko zneužívat obecné vyčerpanosti z války s cílem dotlačit Ukrajinu ke kapitulaci?