Přehledně: Sjezd čínských soudruhů bez "korunního prince"? Si bojuje o třetí pětiletku v čele státu

Hana Vařáková Hana Vařáková
Aktualizováno 23. 10. 2017 16:05
V Číně, nejlidnatější zemi světa, začal ve středu sjezd komunistické strany - vládnoucí a zároveň jediné partaje v zemi. Na 2300 delegátů rozhoduje o novém složení nejvyšších stranických orgánů. Vše ale probíhá pod taktovkou generálního tajemníka strany a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který chce zůstat u moci i po skončení svého druhého mandátu v roce 2022. Které další zvyklosti mocný vůdce hodlá porušit? A kdo jsou jeho spojenci a rivalové?
Americký prezident Donald Trump s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.
Americký prezident Donald Trump s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. | Foto: Reuters

Sjezd čínských komunistů a svět

Čína má 1,4 miliardy obyvatel, je druhou největší ekonomikou světa a v posledních letech provedla rozsáhlou reformu armády, která má 2,2 milionu vojáků.

Její vliv na mezinárodní politické scéně roste. To jsou hlavní důvody, proč se o sjezd čínských komunistů zajímají politici, ekonomové a byznysmeni napříč planetou.

Vedle značných investic do infrastruktury a dalších odvětví se v Asii a Africe chystá Nová hedvábná stezka, která má ekonomicky propojit Čínu s Evropou a rozšířit tak vliv říše středu.

Podle některých analytiků však posun Číny ke kapitalismu a otevřeným trhům není nezvratný. Pokud by se čínská ekonomika zadrhla a ocitla se v krizi, prezident Si by se mohl odvrátit od převážně tržního hospodářství a uchýlit se znovu k rozsáhlým státním intervencím.

 

Právě se děje

Další zprávy