Hana Vařáková
Aktualizováno 8. 11. 2017 11:07
Ve více než 13 milionech dokumentů, které v neděli unikly na veřejnost pod názvem Paradise Papers, figurují i velmi známá jména. Královna Alžběta II., americký ministr obchodu Wilbur Ross, frontman irské kapely U2 Bono, ale také velké nadnárodní společnosti, jako je Apple nebo Nike. Ti všichni ukryli část svého bohatství na offshorových účtech v daňových rájích. Vyhýbají se tak placení vyšších daní v zemích, kde žijí nebo podnikají.
Vazby Kremlu na Silicon Valley
Některé ruské státní firmy tajně investovaly do několika významných společností v americkém Silicon Valley, a to včetně Facebooku a Twitteru.
Investice se uskutečnily prostřednictvím společnosti DST Global, kterou vlastní ruský miliardář Jurij Milner. Ruská státní VTB Bank v roce 2013 vyčlenila 191 milionů dolarů na Milnerův pětiprocentní podíl v Twitteru.
Gazprom, další firma kontrolovaná Kremlem, prostřednictvím offshorové společnosti financovala v roce 2012 nákup osmiprocentního podílu ve Facebooku. Milner mezitím podíly v těchto společnostech prodal.
Listu The New York Times Milner řekl, že investice ruských státních společností byly čistě "komerčními dohodami" a nebyly zde žádné politické vazby.
Investice ruských firem v Sillicon Valley dává server Quartz do spojitosti s ovlivňováním prezidentských voleb v USA.