V daňových rájích ukrýval peníze i britský princ Charles. Hlavní aktéři Paradise Papers přehledně

Hana Vařáková Hana Vařáková
Aktualizováno 8. 11. 2017 11:07
Ve více než 13 milionech dokumentů, které v neděli unikly na veřejnost pod názvem Paradise Papers, figurují i velmi známá jména. Královna Alžběta II., americký ministr obchodu Wilbur Ross, frontman irské kapely U2 Bono, ale také velké nadnárodní společnosti, jako je Apple nebo Nike. Ti všichni ukryli část svého bohatství na offshorových účtech v daňových rájích. Vyhýbají se tak placení vyšších daní v zemích, kde žijí nebo podnikají.
Foto: Reuters

Miliardář Robert Mercer, sponzor Stephena Bannona

V atlantickém daňovém ráji na Bermudách má několik offshorových společností také rodina amerického miliardáře Roberta Mercera. Sám Mercer stojí v čele osmi z nich. Rodina se tak vyhýbá placení daní ve Spojených státech ve výši desítek milionů dolarů ročně.

V roce 2015, ještě před tím, než se v USA naplno rozběhla prezidentská kampaň, produkoval Stephen Bannon (na snímku) knihu Clinton Cash, kritickou k Hillary Clintonové a její charitativní nadaci. Vydání knihy financoval právě Mercer.

Bannona, který po zvolení Donalda Trumpa prezidentem působil jako hlavní stratég Bílého domu, než se ho Trump v srpnu zbavil, podporoval Mercer i v dalších projektech, například jeho webu Breitbart News.

Mercer také přispěl na prezidentskou kampaň Trumpa a senátora Teda Cruze.

 

Právě se děje

Další zprávy