Reakce Západu
Útok spojenců podpořil předseda Evropské rady Donald Tusk. "Údery Spojených států, Francie a Velké Británie daly jasně najevo, že syrský režim spolu s Ruskem a Íránem nemohou pokračovat v této lidské tragédii, alespoň ne 'zadarmo'. EU bude stát na straně našich spojenců, na straně spravedlnosti," napsal Tusk.
K Tuskovi se připojil i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ten zdůraznil, že chemické útoky syrského režimu vůči civilistům musí skončit.
Také Severoatlantická aliance vyjádřila podporu vojenskému zásahu Spojených států, Francie a Británie. Intervence povede ke snížení kapacity syrského vládnoucího režimu vést chemické útoky proti svému lidu, oznámil ve svém prohlášení generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Koordinovaná akce tří západních zemí podle britské premiérky Theresy Mayové vyslala "jasnou zprávu", že mezinárodní společenství nebude tolerovat používání chemických zbraní. Útok proti Sýrii podle ní byl "správný a legální". Uvedla rovněž, že byl v britském zájmu.
"Operace spojenců v Sýrii je legitimní, legální a přiměřená," zdůraznil francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.
Podle britského ministra obrany Gavina Williamsona byly údery "vysoce úspěšné". "Nehledáme konfrontaci a odmítáme logiku eskalace, proto jsme spolu s našimi spojenci zajistili, aby Rusové dostali varování předem," sdělila francouzská ministryně obrany Florence Parlyová