Chorvatské volby vyhrálo konzervativní HDZ, se složením vlády bude mít problémy

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 9. 2016 10:02
Nedělní předčasné volby v Chorvatsku vyhrálo vládnoucí konzervativní Chorvatské demokratické společenství (HDZ). Výsledek hlasování tak potvrzuje obavy z možného pokračování politické krize v zemi.
Chorvatská volička vhazující svůj hlas do volební urny.
Chorvatská volička vhazující svůj hlas do volební urny. | Foto: Reuters

Záhřeb – Ani nedělní předčasné parlamentní volby nevyřeší vleklou politickou krizi v Chorvatsku.

Dosud vládnoucí konzervativní Chorvatské demokratické společenství (HDZ) sice získalo ve 151členném parlamentu 61 křesel, ale jeho koaliční partner – středopravé reformistické uskupení Most – ztratil šest mandátů, a tak HDZ bude k sestavení vlády potřebovat ještě nejméně jednoho partnera, a to nemusí být snadné.

Opoziční Národní koalice, vytvořená kolem Sociálnědemokratické strany (SDP), skončila druhá a obsadí ve sněmovně 54 křesel, informovala o předběžných výsledcích volební komise.

K volbám šlo holasovat přibližně 52,59 procenta voličů.

Vůdce vítězné strany Andrej Plenkovič věří, že se mu podaří vládu sestavit. "Jsem přesvědčený, že jsme strana, která bude mít tu čest zformovat stabilní budoucí vládu, která bude vládnout čtyři roky. Jsme otevření spolupráci se všemi stranami, které jsou nám programově a světonázorově blízké. Zaručuji, že příští chorvatská vláda bude stabilní a evropsky orientovaná," prohlásil.

Velká koalice mimo hru?

Naznačil tak, že trvá na tom, co prohlásil před volbami, když vyloučil vytvoření takzvané velké koalice HDZ s jeho největším rivalem SDP. Úvahy o takové alternativě se v médiích objevily jako možné východisko z krize, avšak vzhledem k dlouhodobé silné vzájemné averzi mezi stranami a zejména mezi jejich vůdci to pravděpodobné není.

Předseda SDP Zoran Milanović po již zjevné prohře se o možné velké koalici zmínil, když řekl, že Chorvatsko už nemůže opakovat "nové experimenty" a že nyní víc než kdy jindy potřebuje stabilní vládu.

"Všichni bychom měli potlačit vlastní ambice a ješitnost a být k dispozici, protože Chorvatsko je důležitější," prohlásil.

Milanovičovi jde údajně odvrátit pozornost od své prohry a vyhnout se zodpovědnosti. Jeho konec v SDP je již na spadnutí. Podle zdrojů se Milanović chystá ještě dnes oznámit demisi.

HDZ podle Plenkoviče zahájí rozhovory s potenciálními koaličními partnery již během pondělí.

Jako čtvrté ve volbách skončilo s osmi poslanci hnutí Živá zeď, které se dosud nepřiklání ani k HDZ ani k SDP. Tři křesla obsadí regionální strana Istrijské demokratické shromáždění, která se soustředí především na získání autonomie pro Istrii a na vytvoření euroregionu na Istrijském poloostrově, jehož části se nacházejí kromě Chorvatska také ve Slovinsku a v Itálii.

Dva mandáty získala kandidátka záhřebského starosty Milana Bandiče, jeden mandát regionální Chorvatský demokratický svaz Slavonie a Baranje a z diaspory rovněž jeden mandát Nezávislá kandidátka Željka Glasnoviče. Zbylých osm poslanců si vybraly národnostní menšiny.

Chorvaté volili parlament podruhé za necelý rok. V listopadových volbách zvítězilo HDZ, ale jen těsně před aliancí Chorvatsko roste kolem SDP. HDZ nakonec vytvořilo vládu s třetím Mostem, avšak už po několika měsících začaly neshody kvůli administrativním reformám a vyvrcholily po aféře bývalého šéfa HDZ Tomislava Karamarka kvůli střetu zájmů.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy