Chorvatský parlament se rozpustil, zemi zřejmě na podzim čekaji volby

ČTK ČTK
20. 6. 2016 13:19
Chorvatský parlament se podle očekávání rozpustil, aby po čtvrtečním pádu vlády umožnil konání předčasných voleb. Ty by se mohly konat zřejmě už v září. Minulý čtvrtek poslanci odhlasovali odvolání bezpartijního premiéra Tihomira Oreškoviče, což automaticky znamenalo i konec jeho vlády. Už v pátek vyzvala parlament k rozpuštění prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová poté, co jednala se zástupci všech hlavních politických stran. Podle ústavy by strany měly začít vyjednávat o nové vládě. Pokud se na novém kabinetu do měsíce nedohodnou, půjdou Chorvati k volbám.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 7 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 32 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy