reklama
 
 

Volby v Chorvatsku vyhrála konzervativní opozice. Teď musí najít koaličního partnera

Aktualizováno 9. 11. 2015 7:55
Volby v Chorvatsku vyhrálo opoziční Chorvatské demokratické společenství (HDZ), ukazují výsledky státní volební komise. HDZ má mít 59 křesel ve 151členné sněmovně. Vládní Sociálnědemokratická strana (SDP) obsadí 56 křesel. Na třetí příčce skončilo uskupení Most, které by mohlo sehrát klíčovou roli při vytváření koaliční vlády.

Záhřeb - Nedělní parlamentní volby v Chorvatsku vyhrála těsně opoziční Vlastenecká koalice vedená Chorvatským demokratickým společenstvím (HDZ).

Vyplývá to z údajů centrální volební komise po sečtení více než 99 procent hlasů.

HDZ obsadí ve 151členném Saboru 59 křesel. Druhá skončila s 56 mandáty koalice Chorvatsko roste kolem dosud vládní Sociálnědemokratické strany (SDP).

Vládnout bude nakonec ten, komu se podaří získat koaličního partnera.

"Vyhráli jsme. Strana, která získala největší počet hlasů, musí v budoucnosti vést Chorvatsko," prohlásil předseda HDZ Tomislav Karamarko na shromáždění svých přívrženců.

Šéf SDP a chorvatský premiér Zoran Milanović ale hned po oznámení předběžných výsledků vyzval stranu Most, která se ziskem 19 křesel skončila na třetím místě, ke koaličním rozhovorům. "Chorvatsko se rozhodlo ke změně. Nemůžeme ji provést sami," prohlásil Milanović. Podle Reuters se již obrátil i na další menší reformní strany.

Formace Most se opírá o občanskou iniciativu a politicky zatím není jasně vyhraněná, uvedla agentura AP.

Podle chorvatské ústavy prezident jmenuje premiéra po konzultacích s parlamentními stranami a vybírá v řadách formace, která prokázala, že má v parlamentu většinu.

Analytici jsou toho názoru, že klíčovou úlohu v koaličních jednáních sehraje právě liberálně zaměřený Most, který sdružuje nezávislé kandidátky a vznikl před třemi roky.

Profiluje se jako alternativa k oběma nejsilnějším stranám v zemi. Chce se zasazovat o reformu státního sektoru a o vytvoření příznivějšího podnikatelského prostředí.

Otázkou ale je, zda se strana Most bude chtít s HDZ nebo s SDP spojit. Její šéf Bože Petrov zdůraznil, že podpoří jen takovou vládu, která se konkrétně - včetně termínů - zaváže reformovat justici a státní správu a také zlepší podnikatelské prostředí.

"Nové volby jsou mnohem levnější než neschopná vláda," prohlásil podle Reuters Petrov.

autor: ČTK | 8. 11. 2015 19:45

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama