Chorvatsko se po týdnech čekání dočká vlády. Koalici vytvořili konzervativci a reformisté

ČTK ČTK
23. 12. 2015 20:08
Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kytarovičová pověřila sestavením nové vlády Tihomira Oreškoviče. Potvrdila se tak koaliční dohoda konzervativců s proreformní stranou Most. Skončily tak dlouhé týdny nejistoty, které zavládly po volbách, jež skončily patovou situací. Prezidentka minulý týden prohlásila, že v případě, že se do dneška nepodaří shodu na koalici najít, jmenuje prozatímní vládu a vypíše předčasné volby.
Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová.
Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová. | Foto: Reuters

Záhřeb - Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová pověřila sestavením nové vlády Tihomira Oreškoviče. Potvrdila tak koaliční dohodu konzervativců s malou proreformní stranou Most, která po dlouhých a komplikovaných jednáních zabránila opakování voleb.

"Tihomir Orešković mě přesvědčil, že má pověření 78 poslanců parlamentu, které mi veřejně předal. Proto ho... pověřuji sestavením nové, v pořadí třinácté vlády Chorvatské republiky," oznámila šéfka státu po již pátém kole konzultací s politickými stranami, které se po volbách z 8. listopadu dostaly do Saboru.

Žádná strana při předchozích konzultacích nebyla schopna doložit, že má podporu potřebných minimálně 76 poslanců ze 151 členů zákonodárného sboru.

Skončily tak dlouhé týdny nejistoty, které zavládly po volbách, jež skončily patovou situací. Prezidentka minulý týden prohlásila, že v případě, že se do dneška nepodaří shodu na koalici najít, jmenuje prozatímní vládu a vypíše předčasné volby.

Volby vyhrála opoziční Vlastenecká koalice vedená Chorvatským demokratickým společenstvím (HDZ), která v parlamentu získala 59 křesel. Druhá s minimálním odstupem skončila s 56 mandáty koalice Chorvatsko roste kolem doposud vládnoucích sociálních demokratů (SDP).

Jazýčkem na vahách se tak s 19 mandáty stalo uskupení Most, které usilovalo o vytvoření vlády velké koalice v čele s premiérem-nestraníkem, jež by se pustila do reforem povzbuzujících investice a omezujících státní dluh.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy