reklama
 
 

Potvrzeno. Ministryní zahraničí USA bude Clintonová

22. 11. 2008 9:00
Informaci potvrdili dva její spolupracovníci

Washington - Jméno Clinton se znovu vrací do americké administrativy.

Jak píše deník New York Times, senátorka Hillary Clintonová kývla na nabídku budoucího prezidenta Baracka Obamy stát se ministryní zahraničí v jeho týmu.

Informace deníku potvrdili dva spolupracovníci demokratické senátorky, která v primárkách své strany neuspěla právě v souboji s Barackem Obamou o prezidentskou nominaci.

Přestože měl Obama i jiné kandidáty na post šéfa diplomacie, po sérii jednání se dohodl se svou někdejší konkurentkou.

Rozhodnutí Clintonové mělo podle zdrojů z jejího týmu padnout poté, co si s budoucím prezidentem vyjasnila svou roli v jeho administrativě a představila mu své plány, které by v zahraniční politice ráda prosadila.

Clintonová by se zároveň měla vzdát senátorského mandátu.

Bill slíbil ukázat sponzory

Barack Obama byl při volbě, zda Clintonovou ke spolupráci přizvat, velmi opatrný. Prověřoval například minulost jejího manžela Billa Clintona - zda se mezi jeho sponzory neobjeví nějaké jméno, které by mohlo vznikající vládu kompromitovat.

Někdejší americký prezident se prověrkám nebránil a rozhodl se Obamovým požadavkům vyjít vstříc.

Tento týden oznámil, že zveřejní jména všech svých dárců, kteří mu věnovali více než 250 dolarů. Řešil pouze otázku, jak se zachovat ke sponzorům, kteří dar podmínili anonymitou.

Administrativa se pomalu plní

Senátorka Clintonová je zatím nepochybně nejznámějším jménem, o němž se v souvislosti s Obamovou administrativou hovoří. Nebyla však první.

Novým ministrem zdravotnictví se stane bývalý šéf demokratů v Senátu Tom Daschle, ministryní pro vnitřní bezpečnost arizonská guvernérka Janet Napolitanová a ministerstvo obchodu podle CNN převezme chicagská byznysmenka Penny Pritzkerová. Resort spravedlnosti pak převezme Obamův právní poradce Eric Holder.

Vedle Hillary Clintonové dnes média oznámila ještě další dvě jména, která si Obama přizval k vládnutí.

Ministrem financí by se měl stát současný prezident newyorské pobočky Federální rezervní banky Timothy Geithner, do křesla ministra obchodu zasedne guvernér státu Nové Mexiko Bill Richardson.

 

autoři: Michal Pavec, Reuters | 22. 11. 2008 9:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama