Potvrzeno. Ministryní zahraničí USA bude Clintonová

Reuters Michal Pavec, Reuters
22. 11. 2008 9:00
Informaci potvrdili dva její spolupracovníci
Bude to Hillary. O nominaci demokratické senátorky a někdejší první dámy USA na post šéfky diplomacie se dlouho spekulovalo
Bude to Hillary. O nominaci demokratické senátorky a někdejší první dámy USA na post šéfky diplomacie se dlouho spekulovalo | Foto: Reuters

Washington - Jméno Clinton se znovu vrací do americké administrativy.

Jak píše deník New York Times, senátorka Hillary Clintonová kývla na nabídku budoucího prezidenta Baracka Obamy stát se ministryní zahraničí v jeho týmu.

Informace deníku potvrdili dva spolupracovníci demokratické senátorky, která v primárkách své strany neuspěla právě v souboji s Barackem Obamou o prezidentskou nominaci.

Přestože měl Obama i jiné kandidáty na post šéfa diplomacie, po sérii jednání se dohodl se svou někdejší konkurentkou.

Rozhodnutí Clintonové mělo podle zdrojů z jejího týmu padnout poté, co si s budoucím prezidentem vyjasnila svou roli v jeho administrativě a představila mu své plány, které by v zahraniční politice ráda prosadila.

Clintonová by se zároveň měla vzdát senátorského mandátu.

Bill slíbil ukázat sponzory

Důvěřuj, ale prověřuj. Barack Obama požadoval prověření Clintonových sponzorů
Důvěřuj, ale prověřuj. Barack Obama požadoval prověření Clintonových sponzorů | Foto: Reuters

Barack Obama byl při volbě, zda Clintonovou ke spolupráci přizvat, velmi opatrný. Prověřoval například minulost jejího manžela Billa Clintona - zda se mezi jeho sponzory neobjeví nějaké jméno, které by mohlo vznikající vládu kompromitovat.

Někdejší americký prezident se prověrkám nebránil a rozhodl se Obamovým požadavkům vyjít vstříc.

Tento týden oznámil, že zveřejní jména všech svých dárců, kteří mu věnovali více než 250 dolarů. Řešil pouze otázku, jak se zachovat ke sponzorům, kteří dar podmínili anonymitou.

Administrativa se pomalu plní

Senátorka Clintonová je zatím nepochybně nejznámějším jménem, o němž se v souvislosti s Obamovou administrativou hovoří. Nebyla však první.

Novým ministrem zdravotnictví se stane bývalý šéf demokratů v Senátu Tom Daschle, ministryní pro vnitřní bezpečnost arizonská guvernérka Janet Napolitanová a ministerstvo obchodu podle CNN převezme chicagská byznysmenka Penny Pritzkerová. Resort spravedlnosti pak převezme Obamův právní poradce Eric Holder.

Vedle Hillary Clintonové dnes média oznámila ještě další dvě jména, která si Obama přizval k vládnutí.

Ministrem financí by se měl stát současný prezident newyorské pobočky Federální rezervní banky Timothy Geithner, do křesla ministra obchodu zasedne guvernér státu Nové Mexiko Bill Richardson.

 

 

Právě se děje

před 43 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy