Obama skládá vládu. Hillary tlačí do křesla i Bill

Roman Gazdík
20. 11. 2008 8:23
Nastupující prezident vybral tři nové ministry
Barack Obama a Bill Clinton během předvolební kampaně
Barack Obama a Bill Clinton během předvolební kampaně | Foto: Reuters

Washington - Bývalý demokratický prezident Bill Clinton se rozhodl, že zveřejní jména většiny dárců, kteří sponzorovali jeho prezidentskou nadaci a knihovnu, což dosud odmítal.

Snaží se tak pomoci své ženě Hillary, aby mohla zakotvit ve vládě nového prezidenta USA Baracka Obamy. Ačkoliv Obama podle agentury AP zvažuje více zájemců o post ministra zahraničí, údajně bývalé první dámě sdělil, že právě ona je hlavním kandidátem.

Obamův tým nyní zkoumá minulost Billa Clintona, zda se mezi jeho sponzory neobjeví nějaké jméno, které by mohlo vznikající vládu kompromitovat.

Mezitím příští obyvatel Bílého domu podle amerických médií vybral další tři důležité členy svého kabinetu.

Novým ministrem zdravotnictví se stane bývalý šéf demokratů v Senátu Tom Daschle, ministryní pro vnitřní bezpečnost arizonská guvernérka Janet Napolitanová a ministerstvo obchodu podle CNN převezme chicagská byznysmenka Penny Pritzkerová.

Foto: Reuters

Právě Daschlovo jmenování je dalším důkazem, že se s Clintonovou počítá jako s ministryní zahraničí. Na začátku prvního volebního období jejího manžela byla totiž pověřena (neúspěšnou) reformou amerického zdravotnictví a spekulovalo se, že by ji mohla mít na starosti znovu i za Obamy.

Bill Clinton nyní oznámil, že zveřejní jména všech svých dárců, kteří mu věnovali více než 250 dolarů. Podle AP však stále přemýšlí, jak se zachovat k těm, kteří mu peníze darovali pod podmínkou, že zůstanou anonymní.

Bývalý prezident také slíbil, že ministerstvu zahraničí předá seznam svých plánovaných projevů pro období, kdy by jeho žena úřad zastávala, a upozorní na jakýkoliv nový zdroj svých příjmů.

"Udělám, cokoliv bude nutné," slíbil. 

 

Právě se děje

před 39 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy