Obama skládá vládu. Hillary tlačí do křesla i Bill

Roman Gazdík
20. 11. 2008 8:23
Nastupující prezident vybral tři nové ministry
Barack Obama a Bill Clinton během předvolební kampaně
Barack Obama a Bill Clinton během předvolební kampaně | Foto: Reuters

Washington - Bývalý demokratický prezident Bill Clinton se rozhodl, že zveřejní jména většiny dárců, kteří sponzorovali jeho prezidentskou nadaci a knihovnu, což dosud odmítal.

Snaží se tak pomoci své ženě Hillary, aby mohla zakotvit ve vládě nového prezidenta USA Baracka Obamy. Ačkoliv Obama podle agentury AP zvažuje více zájemců o post ministra zahraničí, údajně bývalé první dámě sdělil, že právě ona je hlavním kandidátem.

Obamův tým nyní zkoumá minulost Billa Clintona, zda se mezi jeho sponzory neobjeví nějaké jméno, které by mohlo vznikající vládu kompromitovat.

Mezitím příští obyvatel Bílého domu podle amerických médií vybral další tři důležité členy svého kabinetu.

Novým ministrem zdravotnictví se stane bývalý šéf demokratů v Senátu Tom Daschle, ministryní pro vnitřní bezpečnost arizonská guvernérka Janet Napolitanová a ministerstvo obchodu podle CNN převezme chicagská byznysmenka Penny Pritzkerová.

Foto: Reuters

Právě Daschlovo jmenování je dalším důkazem, že se s Clintonovou počítá jako s ministryní zahraničí. Na začátku prvního volebního období jejího manžela byla totiž pověřena (neúspěšnou) reformou amerického zdravotnictví a spekulovalo se, že by ji mohla mít na starosti znovu i za Obamy.

Bill Clinton nyní oznámil, že zveřejní jména všech svých dárců, kteří mu věnovali více než 250 dolarů. Podle AP však stále přemýšlí, jak se zachovat k těm, kteří mu peníze darovali pod podmínkou, že zůstanou anonymní.

Bývalý prezident také slíbil, že ministerstvu zahraničí předá seznam svých plánovaných projevů pro období, kdy by jeho žena úřad zastávala, a upozorní na jakýkoliv nový zdroj svých příjmů.

"Udělám, cokoliv bude nutné," slíbil. 

 

Právě se děje

Další zprávy