Obamovo vítězství zvedlo v USA vlnu rasismu

Roman Gazdík
19. 11. 2008 18:30
Někteří Američané cítí, že ztratili zemi svých otců
McCain a Palinová slibují tvrdou politiku vůči Rusku, setkání se jeho představiteli tak na stole není
McCain a Palinová slibují tvrdou politiku vůči Rusku, setkání se jeho představiteli tak na stole není | Foto: Reuters

Washington - "Střelecký koutek Obamy Usámy" stálo napsáno v jednom obchodě v americkém státě Maine, kde si mohli zákazníci vsadit jeden dolar na to, kdy bude nastupující černošský prezident USA zastřelen.

"Bodání, střílení, silniční bomby, všechno se počítá," stálo tam a úplně dole poznámka: "Doufejme, že někdo vyhraje."

A tento incident není ojedinělý. Podle agentury AP se Spojené státy po vítězství prvního černého kandidáta otřásly vlnou rasistických provokací. Od severovýchodního Maine po jihozápadní Kalifornii.

Stovky incidentů

Policejní záznamy hovoří o vandalismu, výhružkách, urážkách, rasistických nápisech a přinejmenším jednom napadení - o volební noci čtyři běloši zaútočili baseballovou pálkou na černošského teenagera. Křičeli na něj "Obama".

Podle Marka Potoka z nevládní organizace Intelligence Southern Poverty Law, která se zabývá sledováním rasistických skupin v USA, byly takovýchto události od voleb "stovky".

"(Ve Spojených státech je) velká podskupina bílých lidí, kteří cítí, že nyní ztrácejí všechno, co znali, že země, kterou vybudovali jejich předci, jim byla nějak ukradena," citovala Potoka AP.

Do Bílého domu míří první černošská rodina
Do Bílého domu míří první černošská rodina | Foto: Reuters

Na dvorku domu Obamových stoupenců v New Jersey hořely kříže, v Mount Desert Islan v Maine se objevily černé postavy visící na oprátkách a studenti základní školy v Rexburgu v Idahu zpívali "zavražděte Obamu".

Rasistické nápisy se objevily po celých Spojených státech. Na jednom místě v Los Angeles to byly i hákové kříže a výzva "Vrať se do Afriky".

Jako po 11. září

"Zažili jsme to samé po útocích z jedenáctého září, kdy zemi zaplavila vlna protimuslimského násilí," řekla AP socioložka BJ Gallagherová. "Je to stejně stupidní a nesmyslné jako když nakopnete svého psa jen proto, že se vám ten den zrovna nedařilo v práci."

Přesvědčit některé Američany o tom, že Obamovo poselství změny je určeno i jim, však bude obtížné.

"Pokud by šlo o skutečnou změnu, museli by být všichni členové Obamovy církve deportováni," myslí si například šestačtyřicetiletý Grant Griffin z Georgie.

Obama byl až do 31. srpna členem církve Trinity United Church of Christ, která působí v Chicagu a okolí. Převážnou část jejích členů tvoří černoši.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy