Hillary Clintonová zřejmě bude ministryní zahraničí USA

Martin Novák Martin Novák
14. 11. 2008 8:05
Zvolený prezident Obama o jejím jmenování vážně uvažuje
Foto: Mike Segar

Washington - Nově zvolený prezident Barack Obama pomalu (a zatím potichu) skládá dohromady svoji první vládu.

Podle amerických médií i zdrojů blízkých Obamově týmu poradců se v administrativě pravděpodobně objeví i Hillary Clintonová, bývalá první dáma Ameriky a Obamova poražená soupeřka z letošních demokratických primárek.

Jednašedesátiletá senátorka za stát New York je vážnou kandidátkou na ministryni zahraničí.

Jeden z jejích poradců Philippe Reines potvrdil, že Clintonová je nyní pracovně v Chicagu, což znamená, že se tam může setkat s Obamou. K jejímu jmenování šéfkou diplomacie se ale odmítl vyjádřit.

Příznivci Hillary Clintonové
Příznivci Hillary Clintonové | Foto: Roman Gazdík

Obama a Clintonová byli v demokratických primárkách ostrými soupeři. Senátorka tvrdila, že sedmačtyřicetiletý Obama nemá dost zkušeností na prezidentskou funkci.

Ten pak manželku bývalého prezidenta Billa Clintona nejmenoval svoji viceprezidentskou kandidátkou. Přednost dostal senátor Joseph Biden.

Na sjezdu Demokratické strany v Denveru se ale usmířili a v den voleb 4. listopadu Clintonová po odchodu z volební místnosti prohlásila, že se těší na spolupráci s Obamou.

Co by její jmenování znamenalo pro americkou zahraniční politiku?

V kampani se shodovala s Obamou v potřebě zlepšit image USA ve světě, zlepšit vztahy a komunikaci se spojenci v Evropě a zaměřit se na boj s Al-Káidou a Talibanem v Afghánistánu a Pákistánu.

Na rozdíl od Obamy ale neprosazovala rychlé stažení amerických vojáků z Iráku a tvrději kritizovala Rusko.

Pokud by se newyorská senátorka ministryní stala, znamenalo by to v USA pokračování  v sérii jmenování žen do této funkce. V devadesátých letech se první šéfkou americké diplomacie stala Madeleine Albrightová, později v roce 2004 Condoleezza Riceová.

"Řekl bych ale, že její ambice jsou vyšší než být jen ministryní zahraničí," řekl agentuře Reuters politolog Stephen Hayes z konzervativního Institutu pro podnikání.

Dalšími kandidáty na post ministra zahraničí jsou podle amerických médií poražený soupeř George Bushe z voleb roku 2004 John Kerry nebo vlivný a dlouholetý senátor za stát Nebraska Chuck Hagel.

Ten je sice republikán, ale v prezidentských volbách podpořil Baracka Obamu.

 

Právě se děje

Další zprávy