Obama a McCain se poprvé sešli. Slíbili spolupracovat

Reuters Roman Gazdík, Reuters
18. 11. 2008 11:05
Budou řešit finanční krizi, změnu klimatu i Guantánamo
McCain a Obama při svém setkání v Chicagu
McCain a Obama při svém setkání v Chicagu | Foto: Reuters

Washington - Ty tam jsou časy, kdy se do sebe bývalí prezidentští kandidáti Barack Obama a John McCain na veřejnosti tvrdě pouštěli.

Zvláště druhý z nich se choval během prezidentské kampaně ke svému konkurentovi velmi chladně a nikdy ho nenazýval křestním jménem, vždy ho tituloval „senátor Obama".

Při svém prvním setkání po volbách v pondělí však oba dřívější rivalové vypadali uvolněně a v dobré náladě.

V rozhovoru uskutečněném v centrále Obamova týmu pro přípravu nové administrativy a na pozadí amerických vlajek se podle zdroje citovaného agenturou Reuters soustředili na to, co je oba programově spojuje.

Tedy na hledání cesty ven z finanční krize, na boj s globálním oteplováním, nadstranický přístup k důležitým tématům, uzavření věznice v Guantánamu, změny fungování Washingtonu nebo imigrační politiku.

Momentky z kampaně dávali tušit napjatý vztah
Momentky z kampaně dávali tušit napjatý vztah | Foto: Reuters

Demokraté doufají, že by to mohl být právě McCain, kdo zajistí, aby oběma komorami Kongresu prošly některé ožehavější zákony, které bude řešení finanční, ekonomické a klimatické krize vyžadovat.

"Měli jsme dnes produktivní schůzku ohledně potřeby zahájit novou éru reforem, kde se pustíme do vládního plýtvání a hořkých stranických půtek ve Washingtonu," stojí ve společném prohlášení politiků uveřejněném po jednání.

"Chceme v příštích dnech a měsících pracovat společně na kritických otázkách, jako je řešení finanční krize, vytvoření nové ekonomické struktury energetické politiky a ochrana naší národní bezpečnosti."

 

Právě se děje

před 45 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 52 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy