Obama a McCain se poprvé sešli. Slíbili spolupracovat

Reuters Roman Gazdík, Reuters
18. 11. 2008 11:05
Budou řešit finanční krizi, změnu klimatu i Guantánamo
McCain a Obama při svém setkání v Chicagu
McCain a Obama při svém setkání v Chicagu | Foto: Reuters

Washington - Ty tam jsou časy, kdy se do sebe bývalí prezidentští kandidáti Barack Obama a John McCain na veřejnosti tvrdě pouštěli.

Zvláště druhý z nich se choval během prezidentské kampaně ke svému konkurentovi velmi chladně a nikdy ho nenazýval křestním jménem, vždy ho tituloval „senátor Obama".

Při svém prvním setkání po volbách v pondělí však oba dřívější rivalové vypadali uvolněně a v dobré náladě.

V rozhovoru uskutečněném v centrále Obamova týmu pro přípravu nové administrativy a na pozadí amerických vlajek se podle zdroje citovaného agenturou Reuters soustředili na to, co je oba programově spojuje.

Tedy na hledání cesty ven z finanční krize, na boj s globálním oteplováním, nadstranický přístup k důležitým tématům, uzavření věznice v Guantánamu, změny fungování Washingtonu nebo imigrační politiku.

Momentky z kampaně dávali tušit napjatý vztah
Momentky z kampaně dávali tušit napjatý vztah | Foto: Reuters

Demokraté doufají, že by to mohl být právě McCain, kdo zajistí, aby oběma komorami Kongresu prošly některé ožehavější zákony, které bude řešení finanční, ekonomické a klimatické krize vyžadovat.

"Měli jsme dnes produktivní schůzku ohledně potřeby zahájit novou éru reforem, kde se pustíme do vládního plýtvání a hořkých stranických půtek ve Washingtonu," stojí ve společném prohlášení politiků uveřejněném po jednání.

"Chceme v příštích dnech a měsících pracovat společně na kritických otázkách, jako je řešení finanční krize, vytvoření nové ekonomické struktury energetické politiky a ochrana naší národní bezpečnosti."

 

Právě se děje

Další zprávy