Potížista Johnson. Premiérka Mayová nestíhá krotit výroky svého ministra zahraničí

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
17. 10. 2016 7:59
Britský ministr zahraničí Boris Johnson proslul svými ostrými výroky už během kampaně před referendem o Brexitu. Nyní jimi občas zavaří i premiérce Therese Mayové, jejíž kancelář musí občas přiskočit a jeho slova uvést na pravou míru. Naposledy minulý týden, když Johnson hovořil o možnosti, že se Londýn zapojí do možné vojenské akce v Sýrii. "Žádné plány na vojenskou akci neexistují," opáčil kabinet.
Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters

Londýn – Rozhodnutí tehdy čerstvě jmenované britské premiérky Theresy Mayové obsadit post ministra zahraničí Borisem Johnsonem mnohé překvapilo.

Zřejmě málokoho ale udiví, že hlasitého bývalého starostu Londýna a hlavní tvář kampaně vystoupení Británie z Evropské unie je občas těžké krotit. A že kancelář premiérky musí jeho výroky tu a tam uvádět na pravou míru, nebo je rovnou vyvracet.

Nejzřejmější to bylo v několika posledních týdnech. Johnson minulý čtvrtek naznačil, že Londýn zvažuje vojenské zapojení do konfliktu v Sýrii.

"Samozřejmě, je to právě tato chvíle, kdy bychom se měli znovu poohlédnout po více kinetické možnosti – po možnosti vojenské," prohlásil ministr, jehož slova vzápětí uvítal i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Výrok ovšem neměl dlouhého trvání. "Žádné plány na vojenskou akci neexistují. Pracujeme s mezinárodním společenstvím na tom, jak tento konflikt ukončit," řekla novinářům mluvčí ministerské předsedkyně Mayové.

Boris Johnson světoobčan

Velká Británie se účastní náletů proti radikálnímu uskupení Islámský stát na území Sýrie. V roce 2013 se ale vládě nepodařilo v parlamentu sehnat dostatečnou podporu k tomu, aby spustila bombardování proti silám syrského prezidenta Bašára Asada a "potrestala" ho tak za užívání chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu, připomněla agentura Reuters.

Zmínka o Sýrii ale není zdaleka jediná, která musela Theresu Mayovou rozčarovat. Minulý týden si Johnson neodpustil ani poznámku na adresu kabinetu, která se týkala nové královské jachty. "Musím vám s politováním říct, že to není vládní prioritou," uvedl s narážkou na opakovaná vyjádření vlády, že jachta "není prioritou" a Londýn za ni teď v době brexitových turbulencí nehodlá utrácet.

Jen o několik hodin dříve pak – možná nevědomky – zlehčil slova Mayové o "světoobčanech". Premiérka výraz použila ke kritice elit, které se podle ní nedokážou ztotožnit s problémy většiny Britů. "Pokud se považujete za světoobčana, nejste občanem ničeho. Nechápete, co to občanství je," citoval Mayovou server The Huffington Post. Na otázku, zda se on sám považuje za světoobčana, Johnson několik dní nato odvětil: "V tomto slova smyslu ano. Myslím, že jimi jsme my všichni."

Dokáže se držet politiky strany? Skoro

Johnson proslul silnými a někdy nevybíravými výroky už během kampaně před referendem o Brexitu, které se konalo letos v červnu.

Některá jeho nynější prohlášení ale staví do nepříjemné pozice celou vládu. Část z nich je přitom zřejmě nechtěná, rozpuštěná v delších projevech. Ta další ale představují neskrývanou kritiku nebo poukazují na sólo akce kontroverzního ministra zahraničí, který si jimi zřejmě buduje vlastní pozici.

Už ve svém prvním velkém rozhovoru v ministerské funkci ke konci září Johnson prohlásil, že vyjednávání o Brexitu oficiálně začne na začátku příštího roku. "Máte dva roky na to to dotáhnout. Nemyslím si, že na to budeme ve skutečnosti potřebovat celé dva roky, ale uvidíme, jak to půjde," řekl tehdy.

Zdroj z Downing Street ale vzápětí do médií pustil reakci, že rozhodnutí o načasování záleží jen a pouze na rozhodnutí samotné premiérky. "Rozhodnutí aktivovat článek 50 je její. Udělá to ve chvíli, která se jí bude pro Británii zdát nejvhodnější," uvedl zdroj citovaný například serverem The Telegraph.

Sama premiérka si je – občas nekontrolovatelných – výroků svého ministra vědoma. Na setkání Konzervativní strany zkraje října zažertovala otázkou, zda je "Boris Johnson schopen se na veřejnosti držet politiky své strany po celé čtyři dny". "Skoro," odvětila si sama.

 

Právě se děje

Další zprávy