Mladý Brit chce za lži o Brexitu dostat politiky do vězení. Shání peníze na právníky

Ondřej Houska Ondřej Houska
Aktualizováno 10. 10. 2016 14:06
Britští politici před červnovým referendem o vystoupení z Evropské unie lhali, je přesvědčen Marcus Ball, a proto je chce dostat do vězení. Prostřednictvím veřejné sbírky už od lidí za zhruba měsíc vybral 150 000 liber, aby měl na právníky. Chce shromáždit dva miliony liber. Před soud podle něj patří nejen stoupenci Brexitu Boris Johnson či Nigel Farage, ale i zastánci setrvání v Evropské unii.
Ušetřených 350 milionů liber týdně? Lež, za niž chce aktivista dostat Borise Johnsona za mříže.
Ušetřených 350 milionů liber týdně? Lež, za niž chce aktivista dostat Borise Johnsona za mříže. | Foto: ČTK

Londýn – Češi kdysi uspořádali celonárodní sbírku na stavbu Národního divadla. Britové možná vyberou dost na to, aby mohli žalovat své vlastní politiky. Tedy pokud se splní přání jistého Marcuse Balla.

Ten chce pohnat před soud ty, kteří podle něj před červnovým referendem o vystoupení z Evropské unie lidem lhali.

Ball doufá, že od lidí v rámci crowdfundingové kampaně získá darem celkem dva miliony liber (necelých 62 milionů korun), které použije na zaplacení týmu právníků. S jejich pomocí chce zažalovat třeba bývalého londýnského starostu a současného ministra zahraničí Borise Johnsona nebo dřívějšího předsedu euroskeptické strany UKIP Nigela Farage.

Jak píše na své internetové stránce, chce je obžalovat z "podvodu, zneužití pravomocí a možná i z podněcování rasové nenávisti".

Brexitová spravedlnost...

To, co na první pohled vypadá jako osamocený boj jednoho mladého zakladatele internetových start-upů a amatérského fotografa, může skutečně skončit žalobou.

Ball serveru Business Insider řekl, že k tomu, aby začal právní kroky připravovat a cítil dostatečnou naději na úspěch, potřebuje získat čtvrt milionu liber. A jeho snaha nevypadá beznadějně: Svou kampaň nazvanou #BrexitJustice spustil na serveru Crowdfunder zhruba před měsícem a lidé mu už poslali bezmála 150 000 liber.

Aktivista se netají tím, že chce vidět hlavní zastánce britského vystoupení z Evropské unie ve vězení. "A mým vysněným scénářem je, aby parlament schválil zákon, že politici už nikdy nesmějí lidem lhát."

Zastánce Brexitu chce "dostat" hlavně na jednom z hlavních tvrzení jejich kampaně. Lidem tehdy slibovali, že po vystoupení z Unie Britové každý týden ušetří 350 milionů liber, protože už nebudou muset přispívat do evropského rozpočtu a tyhle peníze místo toho půjdou do britského zdravotnictví. Nigel Farage ale okamžitě po oznámení výsledků referenda připustil, že to nebude možné, a slib označil za "chybu".

Zastánci britského odchodu z Unie navíc lhali nejen ohledně budoucího využití ušetřených peněz, ale i o samotné částce, kterou Britové do evropského rozpočtu odvádějí. Členství totiž Brity ve skutečnosti nestojí 350 milionů liber týdně, ale necelou polovinu.

... pro obě strany

Ball se netají tím, že vystoupení z Unie považuje za chybu a před soud chce nejdřív dostat hlavně ty, kteří ho prosazovali. Žaloby na opačný tábor prý ale chystá taky. Na kampaň za setrvání v osmadvacítce se sesypala kritika např. poté, co přišla s výpočtem, že každá britská rodina po případném Brexitu ročně přijde o 4300 liber. Tohle tvrzení prezentoval tehdejší ministr financí George Osborne.

Kritici Ballovi vyčítají, že podceňuje inteligenci lidí. Snaží se podle nich vyvolat dojem, že voliči nejsou schopni se sami rozhodnout a nechají se snadno "oblafnout" politiky. "V zájmu demokracie se musíme všichni postavit těmhle snobským, nedemokratickým pletichám," vyzval Tom Slater, který je v čele kampaně za to, aby britská vláda zahájila jednání o vystoupení z Unie co nejdřív.

Ball namítá, že debatu o tak zásadně důležitých věcech by neměly ovlivňovat vědomé lži. Netají se, že s tím, jak mu na účet přicházejí další a další dary, roste i počet odpůrců jeho snahy. "Některé rekce, které dostávám, jsou hodně negativní. Smrtí mi ale zatím nikdo nevyhrožoval," řekl Ball pro Business Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy