Britský ministr Johnson v Turecku urovnával vztahy. Mám tureckou pračku, pochlubil se

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 9. 2016 21:33
Britský ministr zahraničí Boris Johnson si jako své první místo pro oficiální návštěvu vybral Turecko, které paradoxně v minulosti razantně kritizoval. Johnson zaujal básní o Erdoganovi v pěti verších, kde prezidenta zkombinoval s divokým oslem a kozou. "Jsme ve Spojeném království rádi, že jsme jedním z největších příjemců tureckého zboží," řekl Johnson novinářům. Politik také žertem vyjádřil naději, že se britští turisté - kteří v létě tradičně zaplňují turecké pláže u Středozemního moře - letos chovali slušně.
Boris Johnson
Boris Johnson | Foto: Reuters

Ankara - Britský ministr zahraničí Boris Johnson v pondělí zahájil svou první oficiální návštěvu Turecka, které včetně jeho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v minulosti razantně kritizoval. Nyní zdůraznil, že je hrdým vlastníkem turecké pračky. Vyšlo také najevo, že Johnson má v Turecku kořeny, uvedla agentura Reuters.

Johnson, bývalý starosta Londýna, v květnu zaujal básní o Erdoganovi v pěti verších, kde prezidenta zkombinoval s divokým ovsem a kozou. O dva měsíce později jej po pádu premiéra Davida Camerona v důsledku kladného hlasování Britů v referendu o odchodu z Evropské unie nová šéfka vlády Theresa Mayová jmenovala ministrem zahraničí.

To vyvolalo znepokojení z možné roztržky s Ankarou. Vysoce postavený turecký činitel tehdy ale podle Reuters uvedl, že Turecko je ochotno učinit tlustou čáru za Johnsonovými urážlivými výroky, pokud se už nebudou opakovat. To také Johnson dodržel.

Mám doma pračku turecké výroby

"Jsme ve Spojeném království rádi, že jsme jedním z největších příjemců tureckého zboží. Jsem hrdým majitelem digitální, velmi dobře fungující turecké pračky," řekl Johnson novinářům na tiskové konferenci v Ankaře vedle usmívajícího se tureckého ministra pro EU Ömera Çelika.

Johnson také žertem vyjádřil naději, že se britští turisté - kteří v létě tradičně zaplňují turecké pláže u Středozemního moře - letos chovali slušně.

Çelik poukázal na Johnsonovy turecké kořeny a označil ho za Osmana. Johnsonův pradědeček byl opoziční postavou v pozdním období Osmanské říše a byl zlynčován v roce 1920.

V úterý čeká Johnsona setkání s Erdoganem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy