Rusko se ohradilo vůči kritice. Západ jenom komplikuje řešení krize v Sýrii, tvrdí Lavrov

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
26. 9. 2016 15:34
Spojené státy podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova svou kritikou kazí šanci na mír v Sýrii. OSN podle něj jen zhoršuje vztahy západních zemí s Moskvou. Lavrov tak reaguje na prohlášení, která o víkendu padla na půdě Rady bezpečnosti OSN. Rusko bylo západními diplomaty obviněno, že prodlužuje syrskou krizi a dopouští se válečných zločinů.
Bombardování povstaleckých držav v provincii Idlib v Sýrii.
Bombardování povstaleckých držav v provincii Idlib v Sýrii. | Foto: Reuters

Damašek/MoskvaKreml v pondělí kritizoval západní diplomaty v OSN a obvinil je, že kritikou Ruska poškozují bilaterální vztahy svých zemí s Moskvou.

Spojené státy se podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova snaží prosadit nové podmínky pro plnění dohody o Sýrii.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson v neděli prohlásil, že je Rusko zodpovědné za prodlužování války v Sýrii, a britský velvyslanec při OSN Matthew Rycroft na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti v New Yorku Rusko rovnou obvinil, že se v Sýrii po boku tamního vládnoucího režimu dopouští válečných zločinů.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov k tomu v pondělí řekl, že tato rétorika poškozuje bilaterální vztahy s Moskvou a komplikuje řešení syrské krize. Podle Peskova zneužívají teroristé v Sýrii příměří k přeskupení sil a pak útočí na vládní jednotky. Peskov také řekl, že Rusko stále doufá v politické řešení krize a neztrácí naději, že k tomu existuje i politická vůle.

Bombardování v Aleppu pokračuje

Kritikou směřující na Rusko minulý týden nešetřila ani americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová. Rusko podle ní v Aleppu nebojuje proti terorismu, nýbrž se dopouští barbarství.

Nálety na severní a východní části Aleppa mezitím pokračovaly i v noci z neděli na pondělí. Ve čtvrtích ovládaných povstalci začínají podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) docházet potraviny a zdravotnické potřeby.

"Je to stále stejné, zejména v noci je bombardování intenzivní, je stále prudší, používají všechny druhy zbraní – fosfor, napalm a barelové bomby," řekl agentuře Reuters Bíbars Mišal z civilní obrany.

Za týden ve městě a v jeho okolí podle agentury zahynulo přes 230 lidí.

Syrský ministr Mualim v televizním rozhovoru obvinil Británii a Francii, že svolaly nedělní schůzku Rady bezpečnosti OSN s cílem podpořit "teroristy" v Sýrii. Rusko-americkou dohodu o příměří považuje stále za životaschopnou.

Mualim také řekl, že jeho vláda navrhla plán na ukončení války a že Damašek podporuje uspořádání referenda o nové ústavě. Pak by se měly konat volby a ustavit vláda národní jednoty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy