Izraelci naposledy doprovodili Šarona na jeho ranč

Zahraničí Martin Novák Michal Žák Zahraničí, Martin Novák, Michal Žák
Aktualizováno 13. 1. 2014 15:03
Expremiér zemřel v sobotu po osmi letech v kómatu. Dnes měl pohřeb
Poslední cesta začíná...
Poslední cesta začíná... | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izrael pohřbil Ariela Šarona. Ostatky jednoho z nejvýraznějších, ale zároveň nejkontroverznějších vojáků a politiků spočinuly na ranči Šikmim poblíž města Sderot v Negevské poušti.

Státní pohřeb v sobotu zesnulého "buldozera", jak se expremiérovi přezdívalo, odstartoval už ráno v izraelském parlamentu Knessetu a sjeli se na něj vrcholní politici z celého světa.

Spojené státy, největšího izraelského spojence, reprezentoval viceprezident Joe Biden. Za Česko se obřadu zúčastnil premiér Jiří Rusnok.

Jako lev

"Ariel Šaron bránil a chránil naši zemi jako lev," řekl smutečním hostům prezident Šimon Peres. "Izrael ho miloval a on miloval izraelské děti."

Současný premiér Benjamin Netanjahu přiznal, že s Šaronem mnohdy nesouhlasil, ale i tak se snažili společně pracovat na tom, co je nejlepší pro Izrael.

"(Tvůj) jedinečný přínos bezpečnosti státu je zapsán v naší historii. Tvá památka bude navždy součástí tohoto národa."

Nezlomný, neústupný, dobrosrdečný

"Stát Izrael bude i nadále pokračovat v boji proti terorismu. Nedopustí, aby Írán získal jadernou zbraň. Uděláme všechno pro ochranu naší bezpečnosti," uzavřel předseda vlády.

Americký viceprezident Biden pro změnu zesnulého expremiéra popsal jako "nezkrotného buldozera", pro něhož byla bezpečnost lidu "posláním".

"Byl nezlomný. Stejně jako jiní historičtí vůdci, jako praví vůdci měl svou hvězdu, která mu udávala směr, svůj cíl, který ho vedl dál. Tím cílem, od kterého se podle mě nikdy neodchýlil, bylo přežití Státu Izrael a židovských obyvatel kdekoli na světě," prohlásil.

Někdejší britský ministerský předseda Tony Blair pak o Šaronovi hovořil jako o "odvážném, neortodoxním a neústupném" muži, který byl ale zároveň "dobrosrdečný, vtipný, okouzlující a vášnivý". "Byl obrem této země," prohlásil.

"Představa, že se změnil z válečníka v muže, který prosazuje mír, ho nedefinuje správně. Vlastně se nikdy nezměnil a nezměnil se ani jeho strategický cíl. Stát, za jehož existenci bojoval od svých 14 let, musel být chráněn pro budoucí generace. Když to znamenalo boj, tak bojoval," poznamenal.

Na milovaném ranči

Po pietním aktu byly Šaronovy ostatky převezeny na jeho ranč Šikmim. Pětaosmdesátiletý politik si ještě před svojí mrtvicí přál, aby byl pohřben vedle své druhé manželky Lily.

Izraelští premiéři, prezidenti a další významní židovští vůdci jsou přitom obvykle pohřbeni na jeruzalémské Herzlově hoře.

Mezi těmi, kdo rakev doprovodili na jihozápad Izraele, bylo osm generálů izraelské armády. Šaron se zúčastnil čtyř válek a je připomínán nejenom jako politik, ale také jako voják. Palestinci jeho smrt neoplakávají, protože ho řadí mezi své nepřátele.

 

Právě se děje

Další zprávy