Nevlastní bratr popraveného iráckého exprezidenta a bývalý šéf irácké tajné služby Barzán Tikrítí a s ním i bývalý předseda revolučního tribunálu, soudce Avád Ahmad Bandár, byli oběšeni dnes ráno.
Poprava se konala na severu Bagdádu na stejném místě, kde byl krátce před koncem loňského roku oběšen i Saddám Husajn. Záznam, který vládní představitelé později promítli novinářům, odhaluje, že ani v tomto případě neproběhlo oběšení zcela bez problémů.
Když se pod oběma odsouzenci v oranžových vězeňských úborech a s kápí na hlavě otevřel poklop propadliště, Barzánova hlava se oddělila od trupu a skončila v kaluži krve pod šibenicí, zatímco Bandárovo bezvládné tělo zůstalo viset.
Narozdíl od Saddámovy popravy ale tentokrát odsouzenci nebyli vystaveni posměškům a nadávkám od katů. Vláda přesto nehodlá pořízený záznam veřejnosti ukazovat.
Odložená poprava
Původně Iráčané plánovali popravit Barzána s Bandárem ve stejný den jako Saddáma, později názor změnili. Rozhodli se počkat, až skončí muslimský náboženský svátek, spojený s poutí do posvátné Mekky.
Právníci obou mužů uvedli, že Barzán i Bandar také počítali s popravou v den Sadámova skonu. Strážci je dokonce oba dva brzy ráno vzbudili a nechali je sepsat poslední vůle.
Podle právníků byli oba odsouzení se smrtí smířeni. "Poté, co zemřel Saddám, už není pro co žít. Nemá to smysl," řekl prý Barzán Tikrítí.
Mezinárodní kritika
Popravu Barzána Tikrítího a Aváda Ahmada Bandára dnes odsoudili předseda Evropské komise José Manuel Barroso, italský
premiér Romano Prodi i britské, francouzské a ruské ministerstvo zahraničí.
"Jsme zásadně proti trestu smrti. Člověk nemá právo zbavit jiného člověka života," uvedl Barroso a podpořil zároveň italskou kampaň prosazující v OSN moratorium na absolutní trest.
Americký vyslanec v Bagdádu Zalmay Khalilzad pouze konstatoval, že poprava byla zcela iráckou záležitostí, na níž měly USA jen malý podíl.
Irácký premiér Núrí Malikí odmítl výzvy některých evropských a arabských politiků i generálního tajemníka Pan Ki-muna, aby jeho vláda od dalších poprav upustila. V sobotním projevu také odmítl kritiku popravy Saddáma.
"Poprava diktátora je vnitřní věcí Iráku. Nešlo o politické rozhodnutí, ale o verdikt soudu. Pokud nás některé státy za to nadále budou kritizovat, budeme vůči nim nuceni přehodnotit naši politiku," uvedl Malikí.
Okolní svět kritizuje fakt, že Saddámovu smrt někdo z přihlížejících natočil mobilním telefonem a strážci navíc bývalému prezidentovi nadávali a skandovali politická hesla.
Stejná matka, jiný otec
Dnes popravený Barzán Tikrítí byl o čtrnáct let mladší než Saddám, narodil ve v roce 1951. S bývalým diktátorem měli společnou jen matku.
Ta se po narození Saddáma znovu provdala a měla ;další tři syny. Jedním z nich byl Barzán.
Saddám nejvíce důvěřoval svým rodinným příslušníkům, a tak i Barzán udělal v době jeho režimu slušnou kariéru. V roce 1973 se stal šéfem obávané tajné policie Muchábarát, poveřené bojem proti domácí opozici.
Policie umučila a zavraždila tisíce lidí. Barzán Tikrítí byl jejím šéfem i v době masakru 143 šíitských muslimů ve městě Dudžail v roce 1982.
Za tento čin dostal trest smrti stejně jako Saddám.
Už v roce 1983 mu ale Saddám uložil kvůli neshodám domácí vězení. Později byla Barzánova dcera krátce provdána za Saddámova staršího syna Udaje a sám Tikrítí se stal iráckým velvyslancem při OSN v Ženevě.
Vinu Barzán Tikrítí nepřiznal
Po začátku invaze v březnu 2003 se ocitl na americkém seznamu hledaných mužů, který USA vydaly ve formě hracích karet. Dopaden byl v Bagdádu - mezi prvními - už 16.dubna.
U soudu popíral svoji vinu a často rozhořčeně křičel na předsedu tribunálu.
Spolu s ním dnes kat popravil také šedesátiletého bývalého soudce Aváda Hamída Bandára. Ten stál v čele tribunálu, který odsoudil v roce 1982 šíitské muslimy za údajný atentát na Saddáma.