Ponocování dělá z dětí špatné žáky, hůř počítají i čtou

Petr Jemelka Petr Jemelka
10. 7. 2013 10:55
Došli k tomu britští vědci, kteří zkoumali návyky 11 000 dětí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Londýn - Ponocování a nedostatek spánku mohou mít negativní vliv na duševní vývoj dítěte.

Tvrdí to alespoň britští vědci, kteří zkoumali souvislost mezi vývojem mentálních schopností a spánkovou deprivací 11 000 školáků.

Zaznamenávali spánkové zvyklosti dětí ve věku tří, pěti a sedmi let a podrobovali je psychologickým testům.

Výsledek je jednoznačný: děti, které jsou zvyklé chodit spát později než v devět večer, vykazují horší výsledky v matematice, čtení, učení a prostorové orientaci.

Mozek nevyspalých není kvůli narušeným biorytmům schopen zpracovávat a vybavovat si informace stejně kvalitně, jako je tomu u odpočatých.

Rozdíl byl patrnější u děvčat a zdá se, že je jeho negativní účinek na vývoj dětí kumulativní. To v praxi znamená, že čím víc nocí dítě ponocuje, tím horší následky to může mít na jeho duševní vývoj.

Autorka výzkumu Amanda Sackerová z University College London ale podle BBC připustila, že horší výsledky nemusejí přímo souviset se spánkovým režimem, nýbrž s celkově chaotickým životem a výchovou dětí, jež chodí pozdě spát.

"Na tenhle fakt jsme mysleli a snažili se ho zohlednit, rozdíl ale zůstal," brání Sackerová svůj výzkum prezentovaný v odborném magazínu Journal of Epidemiology and Community Health.

 

Právě se děje

Další zprávy