Nespavost může být prvním pozdravem Alzheimera

Martin Novák Martin Novák
16. 2. 2012 5:00
Podle výzkumu univerzity v St. Louis nespavost v mnoha případech "ohlašuje" demenci

Washington - Alzheimerova nemoc se občas objevuje v různých vtipech, například jako "ten Němec Alzheimer, co před námi schovává naše věci."

Žerty stranou. Nemocí mozkové kůry, kterou Alois Alzheimer poprvé popsal v roce 1906, trpí sto let od jejího objevu podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) až čtyřicet milionů lidí.

Zahrnuti do tohoto čísla nejsou ti, u nichž se příznaky sice projevují, lékař jim ale chorobu nediagnostikoval.

Při Alzheimerově nemoci se v mozkové kůře ukládá jistý druh bílkoviny a nervové buňky postupně odumírají. Lékaři stále neumějí nemoc vyléčit, mohou pouze zpomalit její průběh.

Snaží se také objevit možné první příznaky a indicie, které naznačují blížící se postižení.

Lékaři z univerzity v St. Louis tvrdí, že takový příznak znají. Výsledky jejich výzkumu ukazují, že existuje souvislost mezi poruchami spánku ve středním věku a postižením Alzheimerovou nemocí u stejných osob ve stáří.

Foto: Reuters

Jinými slovy nespavost nebo nepravidelný spánek mají vliv na vznik nebo postup této choroby.

Základem dokumentu, který vědci nyní předkládají, je výzkum, prováděný od roku 2009. David Holtzman zjistil při pokusech, že myši, kterým odpírá spánek, mají až o čtvrtinu vyšší hladinu bílkoviny beta-amyloid v mozku než jiné myši, napsal server LiveScience.com.

A beta-amyloidy vytvářejí v mozku takzvané plaky, které brání přenosu signálů mezi neurony, což je bezprostřední příčina Alzheimerovy nemocí.

Později lékaři zkoumali skupinu sta dobrovolníků. Potvrdilo se jim, že ti, kteří spali méně a hůře, vykazovali rovněž vyšší koncentraci zmiňované bílkoviny, jako tomu bylo u myší.

Přitom existuje přímá úměrnost, že ten, kdo spí méně a častěji se budí, má koncentraci těchto látek vyšší.

Tým ze St. Louis představí svůj výzkum na zasedání Americké neurologické akademie v New Orleans v dubnu.

Podle údajů londýnské společnosti Alzheimer's Disease International byly v roce 2010 celosvětové náklady na tuto nemoc 604 miliard dolarů, tedy téměř procento globálního HDP.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Zeman jmenuje Balaše ministrem školství ve středu, v úterý se s ním sejde, řekl Fiala

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje ministrem školství poslance hnutí STAN a ústavního právníka Vladimíra Balaše. V úterý se s ním sejde. Po pondělní schůzce s prezidentem na zámku v Lánech to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Místo ministra školství se uvolní na konci června, kdy hodlá rezignovat dosavadní šéf resortu Petr Gazdík (STAN). Podle Fialy už Gazdík demisi k 30. červnu podal. Ministr slíbil odstoupit kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Balaše do čela ministerstva navrhlo hnutí STAN, premiér se s kandidátem sešel dnes odpoledne.

Fiala Balaše označil za zkušeného právníka, který se zabývá otázkami mezinárodního práva s ekonomickými aspekty. Má podle něj předpoklady k výkonu funkce ministra školství. Za jeden z jeho hlavních úkolů označil změnu rámcových vzdělávacích programů.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy