Nespavost může být prvním pozdravem Alzheimera

Martin Novák Martin Novák
16. 2. 2012 5:00
Podle výzkumu univerzity v St. Louis nespavost v mnoha případech "ohlašuje" demenci

Washington - Alzheimerova nemoc se občas objevuje v různých vtipech, například jako "ten Němec Alzheimer, co před námi schovává naše věci."

Žerty stranou. Nemocí mozkové kůry, kterou Alois Alzheimer poprvé popsal v roce 1906, trpí sto let od jejího objevu podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) až čtyřicet milionů lidí.

Zahrnuti do tohoto čísla nejsou ti, u nichž se příznaky sice projevují, lékař jim ale chorobu nediagnostikoval.

Při Alzheimerově nemoci se v mozkové kůře ukládá jistý druh bílkoviny a nervové buňky postupně odumírají. Lékaři stále neumějí nemoc vyléčit, mohou pouze zpomalit její průběh.

Snaží se také objevit možné první příznaky a indicie, které naznačují blížící se postižení.

Lékaři z univerzity v St. Louis tvrdí, že takový příznak znají. Výsledky jejich výzkumu ukazují, že existuje souvislost mezi poruchami spánku ve středním věku a postižením Alzheimerovou nemocí u stejných osob ve stáří.

Foto: Reuters

Jinými slovy nespavost nebo nepravidelný spánek mají vliv na vznik nebo postup této choroby.

Základem dokumentu, který vědci nyní předkládají, je výzkum, prováděný od roku 2009. David Holtzman zjistil při pokusech, že myši, kterým odpírá spánek, mají až o čtvrtinu vyšší hladinu bílkoviny beta-amyloid v mozku než jiné myši, napsal server LiveScience.com.

A beta-amyloidy vytvářejí v mozku takzvané plaky, které brání přenosu signálů mezi neurony, což je bezprostřední příčina Alzheimerovy nemocí.

Později lékaři zkoumali skupinu sta dobrovolníků. Potvrdilo se jim, že ti, kteří spali méně a hůře, vykazovali rovněž vyšší koncentraci zmiňované bílkoviny, jako tomu bylo u myší.

Přitom existuje přímá úměrnost, že ten, kdo spí méně a častěji se budí, má koncentraci těchto látek vyšší.

Tým ze St. Louis představí svůj výzkum na zasedání Americké neurologické akademie v New Orleans v dubnu.

Podle údajů londýnské společnosti Alzheimer's Disease International byly v roce 2010 celosvětové náklady na tuto nemoc 604 miliard dolarů, tedy téměř procento globálního HDP.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy