Polsko jde k volbám, vyhraje zřejmě liberál Tusk

Radim Klekner Radim Klekner
7. 10. 2011 20:40
Nacionalistické Právo a spravedlnost podle všeho zůstane v opozici
Donald Tusk po volbách nejspíš opětovně usedne do premiérského křesla
Donald Tusk po volbách nejspíš opětovně usedne do premiérského křesla | Foto: Reuters

Varšava - Většina Poláků má ještě v živé paměti přetahovanou s Evropskou unií a spory s Německem a Ruskem, které země zažívala v letech 2005-2007 za vlády šéfa konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS) Jaroslava Kaczyńského.

Také z toho důvodu vyhraje zřejmě nedělní parlamentní volby liberální Občanská platforma (PO) stávajícího premiéra Donalda Tuska.

V průzkumech veřejného mínění sice PiS náskok Občanské platformy v uplynulých týdnech ustavičně snižovalo, ten poslední ale znovu naznačil solidní, osmiprocentní náskok Tuskových liberálů, které preferuje 35 procent respondentů.

PO uskutečňuje umírněnou ekonomickou politiku bez přílišné daňové zátěže širokých vrstev obyvatelstva. Ustoupila i od kontroverzního projektu soukromých důchodových fondů.

"Občanská platforma musí ve volbách bojovat se vší rozhodností, protože poskytuje záruku stabilní, odpovědné vlády," prohlásil Tusk na předvolebním mítinku v Krakově.

Polsko bylo v letech 2008-2009 jedinou zemí Evropské unie, která nezaznamenala hospodářský pokles. Letos státní finance vykáží deficit ve výši 5,6 procenta HDP a vláda, která vzejde z voleb, bude muset přijmout přísnější rozpočtová opatření, než jakými se řídil nynější kabinet.

Podpořte Palikota

PO bude ale podle všeho muset přizvat do vládní koalice postkomunistický Svaz demokratické levice (SDL), který má v předvolebních průzkumech desetiprocentní podporu. Současný koaliční partner Občanské platformy, Polská strana lidová (PSL), se totiž pohybuje na osmi procentech, což pro vytvoření většinové vlády nestačí.

Překvapit by mohla nová formace Hnutí na podporu Palikota
Překvapit by mohla nová formace Hnutí na podporu Palikota | Foto: Reuters

"Občanskou platformu zrovna nemiluju, zaručí mi však alespoň, že budu žít v normální zemi," komentoval předvolební situaci pro agenturu Reuters někdejší polský disident, šéfredaktor vlivného deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik.

Do parlamentu se ještě velmi pravděpodobně dostane také nově vzniklá formace, libertatiánské Hnutí na podporu Palikota (RPP). To založil odpadlík od PO Janusz Palikot, který otevřeně podporuje interrupce, staví se za práva homosexuálů a požaduje přísnou odluku státu od církve.

RPR stoupá v průzkumech nahoru a momentálně je mu ochotno dát hlas dvanáct procent zejména mladých voličů. Pro Občanskou platformu však pro svůj antiklerikální postoj nepřipadá jako partner příliš v úvahu.

Bez koaličních partnerů

Kaczyńského formace šanci na vytvoření vlády nemá, i kdyby volby nečekaně vyhrála.

Konzervativec Kaczyński bude těžko hledat koaličního partnera
Konzervativec Kaczyński bude těžko hledat koaličního partnera | Foto: Reuters

PiS má sice disciplinované voliče a do karet by mu mohla hrát předpokládaná nízká, podle průzkumů pouze sedmačtyřicetiprocentní volební účast, koaličního partnera bude ale hledat stěží. Podpořit by PiS mělo přibližně 27 procent voličů.

Kaczyński v předvolební kampani Tuska ostře napadal a vytýkal mu špatnou hospodářskou politiku i odpovědnost za smrt jeho bratra Lecha, který zahynul loni v dubnu ve funkci prezidenta při letecké havárii ve Smolensku, když chtěl uctít památku polských důstojníků zabitých v Katyni.

"Kaczyński ví velmi dobře, že pro něj bude těžké vytvořit vládu a spíše počítá s tím, že bude jedinou stranou v opozici, zatímco PO vytvoří širokou vládní koalici," míní varšavský analytik Marek Matraszek.

I PiS má ale odpadlíky a do parlamentu by se proto mohlo dostat také další nově vzniklé uskupení, Polsko je nejdůležitější (PJN), silně připomínající někdejší Sebeobranu nedávno zesnulého nacionalisty Andrzeje Leppera.

 

Právě se děje

Další zprávy