Hlavní je růst, řekli Poláci a chopili se kormidla Unie

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
1. 7. 2011 10:30
Začíná polské předsednictví. Hlavními cíli jsou jednotný trh, rozšíření a solidarita
Polský premiér Donald Tusk.
Polský premiér Donald Tusk. | Foto: Reuters

Varšava - Poláky čeká velká zkouška. V době, kdy se společná evropská měna, potažmo celá evropská sedmadvacítka, potýká s dosud největšími problémy ve své historii, se chopili předsednictví Evropské unie.

U kormidla vystřídali Maďary.

"Uvědomujeme si, že se naše předsednictví ponese ve znamení problémů, které jsme nepředvídali a které se ani předvídat nedaly," připustil nedávno polský premiér Donald Tusk.

Ani tak se ale Varšava netají velkými ambicemi. Motto polského předsednictví zní jednotný trh, rozšíření a solidarita.

"Evropa je rozpolcená do dvou diametrálně odlišných myšlenkových proudů. Jedna skupina je toho názoru, že z EU vzejde federace, druhá je přesvědčena, že se Unie rozpadne. Polsko chce vytvořit střední proud a obnovit to, čím Evropská unie vždy byla," domnívá se analytik think-tanku DemosEuropa Pawel Swieboda.

Podle premiéra Donalda Tuska se chce Polsko zaměřit především na podporu ekonomického růstu a tvorbu pracovních míst. Takovou léčbu chce Varšava starému kontinentu naordinovat.

"Naší největší prioritou je opětovné nastartování ekonomického růstu. Věříme, že vše ostatní bude následovat. Chceme dokončit sjednocení trhu, zejména v oblasti služeb a internetu a otevřít dveře balkánským zemím," dodal polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.

I taková je teď nálada v Evropě:

Mezi další priority Polska patří také dokončení projektu společného evropského patentu, uzavření přístupové dohody s Chorvatskem, zahájení rozhovorů se Srbskem a uzavření dohody o volném obchodu s Ukrajinou.

Varšava by také ráda více provázala EU a Severoatlantickou alianci, od čehož si slibuje větší bezpečnostní jistoty všech členských zemí.

Boj o dotace

Během polského předsednictví odstartuje diskuse o unijních rozpočtech pro roky 2014-2020 a Polsko, které ze společných unijních peněz dostávalo nejvíce, bude usilovat o to, aby byl společný měšec co možná nejplnější.

Půjde mu zejména o zachování dotací pro nejchudší regiony. Proti budou ale bohaté země, které musí kultivační programy soudržnosti dotovat.

Ačkoliv s tím Varšava původně nepočítala, na její předsednictví bude mít vliv i vlna nepokojů, která se na jaře rozlila po regionu severní Afriky a Blízkého východu. Zároveň ale nechce zanedbávat projekt spolupráce s šesticí postsovětských zemí. Koncem září proto Poláci uspořádají summit Východního partnerství.

Předsednictví pro Varšavu neznamená jen nástrahy v podobě vlekoucích se krizí a hádek o rozpočet, ale i šanci, aby Evropské unii potvrdila, že je důvěryhodným partnerem.

Polsko se bude chtít předvést celé Evropě.
Polsko se bude chtít předvést celé Evropě. | Foto: Naďa Straková

"Během vlády Kaczyńských bylo Polsko zemí, které se mnoho lidí smálo," připomněl další analytik think-tanku DemosEuropa Pawel Zerka dobu, kdy premiérem a prezidentem byli ultrakonzervativní bratři-dvojčata Jaroslaw a Lech Kaczyńští.

Brusel pro ně představoval ohrožení polských národních zájmů a tradičních křesťanských hodnot.

Tusk je dobrým Evropanem

Když v roce 2007 vyhrála volby proevropská Občanská platforma Donalda Tuska, polská vnitřní i zahraniční politika se stabilizovala. Polsko bylo v roce 2009 jedinou zemí EU, jehož hospodářství se nepropadlo do recese. "Nicméně na obrazu Polska je třeba dále pracovat," myslí si Zerka.

Polsko pravděpodobně koncem října čekají parlamentní volby. "Je otázkou, zda volební kampaň nebude překážkou k tomu, aby polské předsednictví pracovalo na svých cílech," řekl Zerka. Polští ministři, na které čeká spousta práce na unijní úrovni, mohou být podle něho zároveň v pokušení, aby se věnovali boji o hlasy voličů. Na druhou stranu může být pro Tuska vydařené předsednictví ideální volební kampaní.

 

Právě se děje

Další zprávy