Osvobození policisty vyvolalo zlost. Fergusonem zní střelba

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 25. 11. 2014 18:56
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Darren Wilson zastřelil v srpnu na předměstí St. Louis osmnáctiletého Michaela Browna. Po osvobozujícím verdiktu musela policie nasadit proti demonstrantům slzný plyn.
Protesty ve Fergusonu | Video:

St. Louis - Nejméně 150 výstřelů, dvanáct hořících budov, dvě zničená policejní auta. A také nejméně čtrnáct zraněných a 61 zadržených s obviněními sahajícími od nezákonného shromažďování až po žhářství a vloupání..

Ferguson na předměstí amerického St. Louis zažil nejhorší noc od srpnového zastřelení neozbrojeného černošského mladíka bělošským policistou.

Důvodem výtržností je pondělní verdikt velké poroty, která rozhodla, že Darrena Wilsona neobviní kvůli zabití osmnáctiletého Michaela Browna.

Rodina zastřeleného prohlásila, že je výsledkem "hluboce zklamána", nicméně všechny vyzvala, aby případné protesty byly poklidné. Rovněž prezident Barack Obama ve svém projevu nabádal demonstranty ke klidným protestům a policii ke zdrženlivosti.

"Dokud sem nepřivedeme deset tisíc policistů, protestující nezvládneme," komentoval situaci ve městě policejní náčelník Jon Belmar.

Nebyly důkazy

Státní zástupce Bob McCulloch k rozhodnutí prohlásil, že porota pro obvinění nenašla důvod. "Porotci (do rozhodování) vložili svá srdce a duše," řekl s tím, že jejich prací bylo "odlišit fikci od pravdy".

Porota měla podle agentur 12 členů, z toho devět bílé pleti a tři černé pleti. K obvinění Wilsona bylo nutných nejméně devět hlasů.

McCulloch odmítl říci, zda bylo rozhodnutí jednomyslné, protože veškeré jednání poroty je tajné.

Svědectví versus fyzické důkazy

Žalobce upozornil, že mnoho svědectví více než 60 lidí o tom, co se před osudným incidentem stalo, bylo protichůdných a k mnoha výpovědím chyběly fyzické důkazy. Část svědků také připustila, že střelbu vůbec neviděla.

Osmnáctiletý Michael Brown byl podezřelý, že ukradl doutníky z obchodu blízko místa, kde k incidentu došlo. Společně s přáteli kráčel prostředkem ulice, když k nim Wilson přišel. Policie nicméně uvedla, že Wilson v danou chvíli o loupeži nevěděl.

Právníci mladíkovy rodiny tvrdí, že se v době, kdy byl zastřelen, vzdával. Naopak stoupenci Darrena Wilsona opakují, že se policista bál o svůj život a střílel v sebeobraně.

Svědci se neshodli, zda měl Brown ruce nad hlavou v době, kdy byl zastřelen. McCulloch rovněž upozornil, že Wilson vystřelil na Browna 12krát, až poslední střela ho však trefila do temene.

"Chápeme, že mnoho lidí bude rozhodnutí velké poroty zpochybňovat. Vyzýváme všechny, kdo chtějí vyjádřit svůj názor, aby tak učinili s respektem a pokojně," napsali v prohlášení policistovi obhájci.

Národní garda v ulicích

Rozhodnutí poroty bylo očekáváno s napětím. Guvernér státu Missouri Jay Nixon kvůli obavám z násilností s předstihem preventivně vyhlásil výjimečný stav a povolal několik stovek členů Národní gardy.

Před policejní stanicí ve Fergusonu se ještě před oznámením sešlo několik stovek lidí. A verdikt mnoho z nich rozlítil. "Vrazi, nejste nic jiného než vrazi," křičela jedna žena s megafonem na policisty v zásahové výstroji.

Demonstranti následně začali demolovat auta a rozbíjet okna. Policie proti nim použila slzný plyn.

Zavřené školy, zátarasy v ulicích

Incident rozpoutal násilné nepokoje již v srpnu. Ve městě tak podle agentury Reuters zůstaly v pondělí zavřené školy, v ulicích stály zátarasy a obchody byly zabedněné.

Po oznámení verdiktu se protestovalo i v jiných částech Spojených států. Tisíce lidí vyšly do ulic v Los Angeles, Filadelfii či New Yorku. V kalifornském Oaklandu demonstranti zablokovali hlavní silniční tah.

Rasově napjatý případ rozproudil debatu nad vztahy mezi policií a komunitami v mnoha městech. Americké ministerstvo spravedlnosti vede vlastní vyšetřování, a to kvůli možnému porušení občanských práv. To by mohlo v důsledku vyústit ve federální obvinění, napsala agentura AP.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy