Svoboda tisku v Americe se zhoršila, v USA s médii nemluví

Zahraničí Zahraničí
22. 10. 2014 21:01
Organizace The Inter American Press Association (IAPA) sleduje dění v Severní i Jižní Americe. Obzvlášť nepříznivě IAPA ohodnotila situaci ve Venezuele.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Miami - Svoboda tisku a vyjadřování v Severní a Jižní Americe se za poslední půlrok výrazně zhoršila.

Ve své zprávě to uvádí nezisková organizace The Inter American Press Association (IAPA) sídlící v Miami.

Za pesimistickým vývojem podle ní stojí zejména výrazný nárůst přímé i nepřímé cenzury, ale také útoky na novináře. Obzvlášť nepříznivě IAPA ohodnotila atmosféru ve Venezuele.

Zákaz mluvit s médii

Zatímco se zpráva z velké části věnuje spíše dění v Jižní a Střední Americe, zmiňuje i zhoršení situace ve Spojených státech, kde jsou úřední osoby odrazovány od komunikace s médii.

"Americká vláda prezidenta Baracka Obamy i nadále představitelům zakazuje, aby mluvili s médii," uvedla asociace.

Washington - ale také Kanada - podle ní řadu informací tají, a to z důvodů připisovaných národní bezpečnosti.

Novináři čelí fyzickým útokům

Takřka ve všech zemích sledovaného regionu novináři v uplynulém půlroce čelili fyzickým útokům.

Ve Venezuele za napadáním žurnalistů - dokonce i ze strany policie - mnohdy stojí přímo vláda.

"Fyzické útoky na novináře byly rovněž zaznamenány během jejich práce na rozmanitých volbách v Bolívii, Brazílii a Peru, stejně jako během protestů v americkém městě Ferguson (kde byl policistou zastřelen černošský mladík - pozn. red.) či v brazilských Sao Paulu a Rio de Janeiru.“

Například v Brazílii během volebního maratonu vláda přijala na 138 žádostí o stažení mediálního obsahu. V Bolívii pak prezident Evo Morales dostal mnohem více prostoru než jeho volební opozice.

Státní aparát útočí i skrze sociální média

Přes třicet periodik se ve Venezuele potýká s nedostatkem novinového papíru, další tucet už ze stejného důvodu tisk pozastavil.

Státní aparát tam navíc útočí na novináře i skrze sociální média - podobně jako v Argentině.

Do obsahu médiím zasahují státní instituce na Haiti, v Chile, Kolumbii či v Argentině. V Ekvádoru pak kvůli cenzuře skončily čtyři noviny a dalších 25 jich bylo potrestáno.

Problém dostat se k informacím mají novináři například v Argentině, Bolívii, Ekvádoru, El Salvadoru, Guatemale, Haiti, Hondurasu, Mexiku, Nikaraguy a Dominikánské republice.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Oběťmi vraždy, za kterými stály různé milice ve stylu policie či organizovaný zločin, se stalo 11 novinářů, z toho po třech v Paraguay a Hondurasu.

Lidé končí v rukou policie jen za vyjádření názoru

Zvláštní pozornost asociace věnuje i Kubě. Řada tamních disidentů je zadržována, protože veřejně projevili svůj politický názor. Kromě toho Havana blokuje i internetové stránky známé novinářky Yoani Sánchezové.

IAPA je nezisková organizace prosazující svobodu slova a vyjadřování v oblastech Severní a Jižní Ameriky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy