Svoboda tisku v Americe se zhoršila, v USA s médii nemluví

Zahraničí Zahraničí
22. 10. 2014 21:01
Organizace The Inter American Press Association (IAPA) sleduje dění v Severní i Jižní Americe. Obzvlášť nepříznivě IAPA ohodnotila situaci ve Venezuele.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Miami - Svoboda tisku a vyjadřování v Severní a Jižní Americe se za poslední půlrok výrazně zhoršila.

Ve své zprávě to uvádí nezisková organizace The Inter American Press Association (IAPA) sídlící v Miami.

Za pesimistickým vývojem podle ní stojí zejména výrazný nárůst přímé i nepřímé cenzury, ale také útoky na novináře. Obzvlášť nepříznivě IAPA ohodnotila atmosféru ve Venezuele.

Zákaz mluvit s médii

Zatímco se zpráva z velké části věnuje spíše dění v Jižní a Střední Americe, zmiňuje i zhoršení situace ve Spojených státech, kde jsou úřední osoby odrazovány od komunikace s médii.

"Americká vláda prezidenta Baracka Obamy i nadále představitelům zakazuje, aby mluvili s médii," uvedla asociace.

Washington - ale také Kanada - podle ní řadu informací tají, a to z důvodů připisovaných národní bezpečnosti.

Novináři čelí fyzickým útokům

Takřka ve všech zemích sledovaného regionu novináři v uplynulém půlroce čelili fyzickým útokům.

Ve Venezuele za napadáním žurnalistů - dokonce i ze strany policie - mnohdy stojí přímo vláda.

"Fyzické útoky na novináře byly rovněž zaznamenány během jejich práce na rozmanitých volbách v Bolívii, Brazílii a Peru, stejně jako během protestů v americkém městě Ferguson (kde byl policistou zastřelen černošský mladík - pozn. red.) či v brazilských Sao Paulu a Rio de Janeiru.“

Například v Brazílii během volebního maratonu vláda přijala na 138 žádostí o stažení mediálního obsahu. V Bolívii pak prezident Evo Morales dostal mnohem více prostoru než jeho volební opozice.

Státní aparát útočí i skrze sociální média

Přes třicet periodik se ve Venezuele potýká s nedostatkem novinového papíru, další tucet už ze stejného důvodu tisk pozastavil.

Státní aparát tam navíc útočí na novináře i skrze sociální média - podobně jako v Argentině.

Do obsahu médiím zasahují státní instituce na Haiti, v Chile, Kolumbii či v Argentině. V Ekvádoru pak kvůli cenzuře skončily čtyři noviny a dalších 25 jich bylo potrestáno.

Problém dostat se k informacím mají novináři například v Argentině, Bolívii, Ekvádoru, El Salvadoru, Guatemale, Haiti, Hondurasu, Mexiku, Nikaraguy a Dominikánské republice.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Oběťmi vraždy, za kterými stály různé milice ve stylu policie či organizovaný zločin, se stalo 11 novinářů, z toho po třech v Paraguay a Hondurasu.

Lidé končí v rukou policie jen za vyjádření názoru

Zvláštní pozornost asociace věnuje i Kubě. Řada tamních disidentů je zadržována, protože veřejně projevili svůj politický názor. Kromě toho Havana blokuje i internetové stránky známé novinářky Yoani Sánchezové.

IAPA je nezisková organizace prosazující svobodu slova a vyjadřování v oblastech Severní a Jižní Ameriky.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy