Svoboda tisku v Americe se zhoršila, v USA s médii nemluví

Zahraničí Zahraničí
22. 10. 2014 21:01
Organizace The Inter American Press Association (IAPA) sleduje dění v Severní i Jižní Americe. Obzvlášť nepříznivě IAPA ohodnotila situaci ve Venezuele.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Miami - Svoboda tisku a vyjadřování v Severní a Jižní Americe se za poslední půlrok výrazně zhoršila.

Ve své zprávě to uvádí nezisková organizace The Inter American Press Association (IAPA) sídlící v Miami.

Za pesimistickým vývojem podle ní stojí zejména výrazný nárůst přímé i nepřímé cenzury, ale také útoky na novináře. Obzvlášť nepříznivě IAPA ohodnotila atmosféru ve Venezuele.

Zákaz mluvit s médii

Zatímco se zpráva z velké části věnuje spíše dění v Jižní a Střední Americe, zmiňuje i zhoršení situace ve Spojených státech, kde jsou úřední osoby odrazovány od komunikace s médii.

"Americká vláda prezidenta Baracka Obamy i nadále představitelům zakazuje, aby mluvili s médii," uvedla asociace.

Washington - ale také Kanada - podle ní řadu informací tají, a to z důvodů připisovaných národní bezpečnosti.

Novináři čelí fyzickým útokům

Takřka ve všech zemích sledovaného regionu novináři v uplynulém půlroce čelili fyzickým útokům.

Ve Venezuele za napadáním žurnalistů - dokonce i ze strany policie - mnohdy stojí přímo vláda.

"Fyzické útoky na novináře byly rovněž zaznamenány během jejich práce na rozmanitých volbách v Bolívii, Brazílii a Peru, stejně jako během protestů v americkém městě Ferguson (kde byl policistou zastřelen černošský mladík - pozn. red.) či v brazilských Sao Paulu a Rio de Janeiru.“

Například v Brazílii během volebního maratonu vláda přijala na 138 žádostí o stažení mediálního obsahu. V Bolívii pak prezident Evo Morales dostal mnohem více prostoru než jeho volební opozice.

Státní aparát útočí i skrze sociální média

Přes třicet periodik se ve Venezuele potýká s nedostatkem novinového papíru, další tucet už ze stejného důvodu tisk pozastavil.

Státní aparát tam navíc útočí na novináře i skrze sociální média - podobně jako v Argentině.

Do obsahu médiím zasahují státní instituce na Haiti, v Chile, Kolumbii či v Argentině. V Ekvádoru pak kvůli cenzuře skončily čtyři noviny a dalších 25 jich bylo potrestáno.

Problém dostat se k informacím mají novináři například v Argentině, Bolívii, Ekvádoru, El Salvadoru, Guatemale, Haiti, Hondurasu, Mexiku, Nikaraguy a Dominikánské republice.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Oběťmi vraždy, za kterými stály různé milice ve stylu policie či organizovaný zločin, se stalo 11 novinářů, z toho po třech v Paraguay a Hondurasu.

Lidé končí v rukou policie jen za vyjádření názoru

Zvláštní pozornost asociace věnuje i Kubě. Řada tamních disidentů je zadržována, protože veřejně projevili svůj politický názor. Kromě toho Havana blokuje i internetové stránky známé novinářky Yoani Sánchezové.

IAPA je nezisková organizace prosazující svobodu slova a vyjadřování v oblastech Severní a Jižní Ameriky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy