Pitva naznačuje, že policista z Fergusonu střílel oprávněně

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 10. 2014 19:47
Ohledání těla ukázalo, že neozbrojený Afroameričan byl nejprve postřelen do ruky. To nasvědčuje tomu, že se do policejního auta nakláněl a došlo k potyčce.
Foto: Reuters

Ferguson - Výsledky pitvy černošského mladíka, kterého začátkem srpna na předměstí amerického St. Louis zastřelil bílý policista, nasvědčují verzi zasahujícího strážníka.

Důstojník Darren Wilson tvrdil, že jej Michael Brown napadl a snažil se mu vzít služební zbraň. 

Ohledání těla prokázalo, že neozbrojený Afroameričan byl postřelen do ruky, což nasvědčuje tomu, že se do policistova auta skutečně nakláněl a došlo k potyčce.

Incident se odehrál 9. srpna a poté, co vyšlo najevo, že byl mladík neozbrojený, propukly na předměstí Fergusonu demonstrace. Ty během několika dní přerostly v násilné nepokoje, jež musela hasit dokonce Národní garda.

O měsíc později nedaleko od místa první střelby jiný policista zastřelil dalšího mladého Afroameričana a nepokoje propukly znovu.

Celkem šest výstřelů

Z pitevní zprávy, kterou získal a zveřejnil deník St. Louis Post Dispatch, dále vyplývá, že rána do ruky nebyla smrtelná. Browna usmrtily až další výstřely, které byly podle policisty nutné.

Wilson vystřelil celkem šestkrát. Kulky zasáhly ruku, hrudník a hlavu, přičemž smrtelná byla až ta poslední, jež mířila do čela.

Závěry zprávy skutečně naznačují, že v autě došlo k potyčce. Povaha zranění je typická pro ránu zblízka.

"Závěry zprávy skutečně naznačují, že v autě došlo k potyčce. Povaha prvního zranění je typická pro ránu zblízka," řekl soudní patolog Michael Graham, jenž se na vyšetřování případu nepodílí.

Za pravdu mu dává i jiná oslovená expertka - forenzní patoložka ze San Franciska. "Pitva prokazuje, že ten muž sahal po zbrani. Svědčí o tom fakt, že měl v ráně na ruce střelný prach. Pokud tam byl, musel sahat po zbrani," míní.    

Ze soudní pitvy vyplývá i to, že mladík měl v moči a krvi THC, tedy účinnou látku marihuany.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy