Pitva naznačuje, že policista z Fergusonu střílel oprávněně

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 10. 2014 19:47
Ohledání těla ukázalo, že neozbrojený Afroameričan byl nejprve postřelen do ruky. To nasvědčuje tomu, že se do policejního auta nakláněl a došlo k potyčce.
Foto: Reuters

Ferguson - Výsledky pitvy černošského mladíka, kterého začátkem srpna na předměstí amerického St. Louis zastřelil bílý policista, nasvědčují verzi zasahujícího strážníka.

Důstojník Darren Wilson tvrdil, že jej Michael Brown napadl a snažil se mu vzít služební zbraň. 

Ohledání těla prokázalo, že neozbrojený Afroameričan byl postřelen do ruky, což nasvědčuje tomu, že se do policistova auta skutečně nakláněl a došlo k potyčce.

Incident se odehrál 9. srpna a poté, co vyšlo najevo, že byl mladík neozbrojený, propukly na předměstí Fergusonu demonstrace. Ty během několika dní přerostly v násilné nepokoje, jež musela hasit dokonce Národní garda.

O měsíc později nedaleko od místa první střelby jiný policista zastřelil dalšího mladého Afroameričana a nepokoje propukly znovu.

Celkem šest výstřelů

Z pitevní zprávy, kterou získal a zveřejnil deník St. Louis Post Dispatch, dále vyplývá, že rána do ruky nebyla smrtelná. Browna usmrtily až další výstřely, které byly podle policisty nutné.

Wilson vystřelil celkem šestkrát. Kulky zasáhly ruku, hrudník a hlavu, přičemž smrtelná byla až ta poslední, jež mířila do čela.

Závěry zprávy skutečně naznačují, že v autě došlo k potyčce. Povaha zranění je typická pro ránu zblízka.

"Závěry zprávy skutečně naznačují, že v autě došlo k potyčce. Povaha prvního zranění je typická pro ránu zblízka," řekl soudní patolog Michael Graham, jenž se na vyšetřování případu nepodílí.

Za pravdu mu dává i jiná oslovená expertka - forenzní patoložka ze San Franciska. "Pitva prokazuje, že ten muž sahal po zbrani. Svědčí o tom fakt, že měl v ráně na ruce střelný prach. Pokud tam byl, musel sahat po zbrani," míní.    

Ze soudní pitvy vyplývá i to, že mladík měl v moči a krvi THC, tedy účinnou látku marihuany.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy