Pitva naznačuje, že policista z Fergusonu střílel oprávněně

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 10. 2014 19:47
Ohledání těla ukázalo, že neozbrojený Afroameričan byl nejprve postřelen do ruky. To nasvědčuje tomu, že se do policejního auta nakláněl a došlo k potyčce.
Foto: Reuters

Ferguson - Výsledky pitvy černošského mladíka, kterého začátkem srpna na předměstí amerického St. Louis zastřelil bílý policista, nasvědčují verzi zasahujícího strážníka.

Důstojník Darren Wilson tvrdil, že jej Michael Brown napadl a snažil se mu vzít služební zbraň. 

Ohledání těla prokázalo, že neozbrojený Afroameričan byl postřelen do ruky, což nasvědčuje tomu, že se do policistova auta skutečně nakláněl a došlo k potyčce.

Incident se odehrál 9. srpna a poté, co vyšlo najevo, že byl mladík neozbrojený, propukly na předměstí Fergusonu demonstrace. Ty během několika dní přerostly v násilné nepokoje, jež musela hasit dokonce Národní garda.

O měsíc později nedaleko od místa první střelby jiný policista zastřelil dalšího mladého Afroameričana a nepokoje propukly znovu.

Celkem šest výstřelů

Z pitevní zprávy, kterou získal a zveřejnil deník St. Louis Post Dispatch, dále vyplývá, že rána do ruky nebyla smrtelná. Browna usmrtily až další výstřely, které byly podle policisty nutné.

Wilson vystřelil celkem šestkrát. Kulky zasáhly ruku, hrudník a hlavu, přičemž smrtelná byla až ta poslední, jež mířila do čela.

Závěry zprávy skutečně naznačují, že v autě došlo k potyčce. Povaha zranění je typická pro ránu zblízka.

"Závěry zprávy skutečně naznačují, že v autě došlo k potyčce. Povaha prvního zranění je typická pro ránu zblízka," řekl soudní patolog Michael Graham, jenž se na vyšetřování případu nepodílí.

Za pravdu mu dává i jiná oslovená expertka - forenzní patoložka ze San Franciska. "Pitva prokazuje, že ten muž sahal po zbrani. Svědčí o tom fakt, že měl v ráně na ruce střelný prach. Pokud tam byl, musel sahat po zbrani," míní.    

Ze soudní pitvy vyplývá i to, že mladík měl v moči a krvi THC, tedy účinnou látku marihuany.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy