Mimořádný stav. Missouri čeká na verdikt o smrti mladíka

ČTK ČTK
18. 11. 2014 14:17
Guvernér státu mobilizoval s policií také Národní gardu. S blížícím se verdiktem vzrostl v Missouri legální nákup zbraní.
Ferguson - Darren Wilson - Michael Brown - Missouri - demonstrace
Ferguson - Darren Wilson - Michael Brown - Missouri - demonstrace | Foto: Reuters

Jefferson City - V americkém státě Missouri platí mimořádný stav.

Důvodem jsou obavy z násilností, jež budou podle všeho provázet očekávané rozhodnutí soudu, zda obviní bílého policistu ze zastřelení mladého černocha ve Fergusonu.

Guvernér státu Jay Nixon povolal na pomoc policii i Národní gardu, která je součástí záloh armády USA.

Opatření byla přijata krátce poté, co média - s odvoláním na věrohodné zdroje - uvedla, že Darren Wilson nebude trestně stíhán.

Pouliční násilí na předměstí St. Louis vypuklo poprvé bezprostředně poté, co policista 9. srpna zastřelil osmnáctiletého neozbrojeného Michaela Browna. A v různých intervalech a míře pokračuje dosud.

S blížícím se verdiktem soudu se v Missouri podle AP zvyšuje legální nákup zbraní, neboť zákony USA umožňují Američanům se vyzbrojovat na svou obranu.

Není stále jasné, co se v osudný den ve Fergusonu stalo. Výrok soudu, který by měl padnout v nejbližších dnech, nejpozději do konce měsíce, očekávají netrpělivě úřady i obyvatelé.

Podle policejních zdrojů chtěl Wilson zadržet černošského mladíka pro podezření z loupeže, ale Brown se s policistou začal prát a snažil se mu vzít zbraň. Smrtelná rána prý vyšla během potyčky.

Podle některých očitých svědků však mladík ve chvíli, kdy byl zabit, držel ruce nad hlavou, uvedla agentura AP. Americké ministerstvo spravedlnosti, které vede samostatné vyšetřování případu, své závěry zatím také nesdělilo.

Napětí umocnilo nedávné prohlášení americké rasistické organizace Ku Klux Klan, která prosazuje bílou nadvládu, že proti demonstrantům použije "smrtící sílu".

Rasistická organizace tvrdí, že tak chce reagovat na "akty násilí proti mírumilovným obyvatelům státu Missouri, kteří dodržují zákony". "Použijeme smrtící sílu tak, jak nám to k sebeobraně umožňují zákony Missouri," uvádí Ku Klux Klan na letácích, které se v okolí St. Louis objevily v minulých dnech.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy