Policie v Helsinkách odložila případy silvestrovských útoků. Neidentifikovala oběti ani podezřelé

ČTK ČTK
25. 2. 2016 9:00
Finská policie odložila případy sexuálního obtěžování, které se měly stát při silvestrovských oslavách. Důvodem je podle finských médií, že vyšetřovatelé nedokázali u většiny případů, které ohlásili svědkové, identifikovat podezřelé ani oběti. Jediným stále otevřeným případem, ze šestnácti hlášených, je pokus o znásilnění. Oběť se policii ale stále nepřihlásila a vyšetřovatelé zatím pracují jen s výpověďmi svědků a podezřelého. Finská média po novoročních oslavách informovala o řadě případů hromadného obtěžování žen. Policie ale stále neví, kolik takových incidentů se opravdu stalo a zda za nimi stáli žadatelé o azyl, jak některé výpovědi tvrdily.
Senátní náměstí v Helsinkách bylo dějištěm novoročních oslav, na kterých mělo dojít k řadě sexuálních útoků.
Senátní náměstí v Helsinkách bylo dějištěm novoročních oslav, na kterých mělo dojít k řadě sexuálních útoků. | Foto: ČTK

Helsinky - Finská policie odložila s výjimkou jednoho všechny případy údajného sexuálního obtěžování žen během silvestrovských oslav v Helsinkách. Informovala o tom televize YLE s tím, že vyšetřovatelé nedokázali u většiny případů, které ohlásili svědkové, identifikovat podezřelé ani oběti. Policie obdržela řadu hlášení o sexuálních útocích, za kterými podle výpovědí stáli přistěhovalci. Podobné události oznámila řada evropských měst, především pak západoněmecký Kolín nad Rýnem.

Helsinská policie v lednu přijala 16 hlášení o sexuálních útocích na Senátním náměstí, které je centrem metropole a tradičním dějištěm oslav. Tři případy vyšetřovatelé řešili jako skupinové obtěžování. Nyní však policie takřka vše odložila, neboť bez souhlasu obětí se podle zákonů nemůže sexuálním obtěžováním dále zabývat, poznamenala stanice YLE.

Jediným stále otevřeným případem je pokus o znásilnění. Oběť se policii ale stále nepřihlásila a vyšetřovatelé zatím pracují jen s výpověďmi svědků a podezřelého. Zda bude stíhání v této záležitosti pokračovat, rozhodne prokuratura.

"Je politováníhodné, když nemůže být vyslyšen názor oběti," uvedla Teija Koskenmäkiová z helsinské policie, která se případy zabývá. "Pokud máme jen informace od podezřelého a kolemjdoucích, tak si nemůžeme být jistí, co se skutečně stalo," dodala.

Finská média po novoročních oslavách informovala o řadě případů hromadného obtěžování žen, policie ale stále neví, kolik takových incidentů se opravdu stalo a zda za nimi stáli žadatelé o azyl, jak některé výpovědi tvrdily.

Žadatelé o azyl v Norsku navštěvují speciální kurzy, ve kterých je jim kladena otázka: Co je to znásilnění? | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy