"Došlo k určitému uklidnění emocí a návratu k normálu," okomentoval výsledky průzkumu politolog Slawomir Sowiński z varšavské Univerzity kardinála Stefana Wyszyńského. "Uprchlíci přestali být politickým tématem, mnoho z nich s námi už žije a prostě jsme se přestali bát," dodal.
Sonda veřejného mínění dále ukázala, že podle 62 procent respondentů by Polsko mělo uprchlíkům otevřít hranice. Jako důvod pro souhlas s přijímáním běženců uvádějí to, že jejich krajané by také chtěli, aby se s nimi v podobné situaci zacházelo dobře, píše Rzeczpospolita.
Předchozí polské sondy veřejného mínění přitom dopadly vůči běžencům výrazně méně přívětivě. Zatímco v červnu 2018 nesouhlasilo s přijímáním uprchlíků 53 procent účastníků průzkumu společnosti IBRiS, o rok dříve uprchlíky v Polsku nechtělo více než 60 procent dotázaných, podotkla agentura PAP.
Ze současného průzkumu dále vyplynulo, že 62 procent jeho účastníků nesouhlasí s názorem, že jim uprchlíci vezmou práci. Naopak podle 63 procent dotázaných mohou posílit pracovní sílu v zemi, což může být ve stárnoucí společnosti užitečné.
Podle Sowińského se na veřejném mínění v Polsku v posledních letech podepsala média a politici. "Poláci jsou obecně velmi citliví. Pokud se podíváme na průzkumy před rokem 2015, tak uvidíme, že tehdy jsme také prezentovali postoj otevřenosti. V roce 2015 se objevila uprchlická krize, v médiích nám ukazovali davy útočící na Evropu a tábor Sjednocené pravice, jenž tehdy mířil k moci, z toho udělal jedno z hlavních témat volební kampaně. To vše zplodilo velký strach," uvedl Sowiński.