"Zapomenutá" balkánská trasa: Uprchlíci bez povšimnutí vlády trpí zimou a hladem

Lékaři bez hranic
12. 2. 2021 14:00
Zdroj foto: Economia Zdroj foto: Economia
Hory zaváté sněhem a teplota klesající až k minus patnácti stupňům Celsia. Tak vypadá část balkánské uprchlické trasy u italsko-francouzských hranic, na kterou se vydávají muži, ženy i celé rodiny.
Hory zaváté sněhem a teplota klesající až k minus patnácti stupňům Celsia. Tak vypadá část balkánské uprchlické trasy u italsko-francouzských hranic. | Video: Lékaři bez hranic

"Na cestě zažili násilí i mučení. Policie v pohraničních oblastech je často vytlačuje. Jsou tak nuceni přežívat na ulici ve státech, kde nechtějí být a nemají v nich žádné prostředky," vysvětluje vedoucí komunikace římské kanceláře Lékařů bez hranic Maurizio Debanne.

Pomoc tu podle ní zajišťují prakticky jen neziskové organizace. "Bez nich by ti lidé umrzli nebo umřeli hlady. Jen ve městech, jako je např. Oulx, kde v zimě teplota klesne i na -20 stupňů, vláda poskytuje uprchlíkům možnost přespat v ubytovně, kde mají jedno teplé jídlo. Ráno ale zase musejí pryč," dodává Debanne.

Podle údajů, které Lékaři bez hranic získali mezi lednem a listopadem minulého roku, vrátila italská policie do Slovinska 1240 lidí. Oproti roku 2019 jde o víc než 400% nárůst.

Lékaři bez hranic podporují neziskové organizace, které lidem v horách poskytují lékařskou péči, oblečení i jídlo. Ze severoitalského pohraničí je i krátký dokumentární film "Na hranicích", který můžete zhlédnout v úvodu článku.

 

Právě se děje

Další zprávy