Varšava - Polská vláda premiéra Donalda Tuska nemá v zemi příliš velkou podporu pro svůj plán zavést euro jako národní měnu v roce 2012.
Ukázal to nejnovější průzkum, jehož výsledky zveřejnila tisková agentura PAP.
Vyplývá z něj, že 37 procent Poláků nechce platit eurem už od roku 2012. Dalších 34 procent obyvatel dokonce nechce, aby se vůbec někdy v Polsku užívalo euro jako hlavní měna.
Tuskův záměr přijmout euro co nejrychleji podpořilo jen dvacet procent dotázaných.
K prosazení svého záměru potřebuje vláda podporu konzervativní opozice. Tedy strany Právo a spravedlnost (PiS), ovládané prezidentem Lechem Kaczyńským a jeho dvojčetem a bývalým premiérem Jaroslavem Kaczyńským.
Euroskeptická PiS se ale k euru staví rezervovaně a požaduje referendum. Aby bylo platné, musela by se ho zúčastnit alespoň polovina dospělých Poláků, což je ovšem nepravděpodobné.
K přijetí eura je v Polsku rovněž nutné změnit ústavu. Ta stanoví, že právo vydávat peníze a rozhodovat o monetární politice má výhradně centrální banka.
Ta by ovšem s příchodem eura o své postavení přišla. Tusk potřebuje ke schválení ústavních změn právě hlasy poslanců z Práva a spravedlnosti.
Premiér argumentuje tím, že euro v Polsku posílí ekonomickou stabilitu. Jeho odpůrci se domnívají, že naopak zastaví hospodářský růst.
Z nových členských zemí EU už euro přijaly Slovinsko, Malta a Kypr, od 1.ledna příštího roku se na jeho zavedení chystá také Slovensko.
Česká vláda Mirka Topolánka se rozhodla s přijetím eura nespěchat.