Polsko musí řešit ekonomickou krizi! A přijmout euro?

Ekonomika Ekonomika
30. 10. 2008 12:40
Vláda schválila plán na přijetí eura do roku 2012
V úterý schválila polská vláda v čele s Tuskem plán na přijetí eura do roku 2012.
V úterý schválila polská vláda v čele s Tuskem plán na přijetí eura do roku 2012. | Foto: Reuters

Varšava - Přijetí eura naší ekonomice pomůže, tvrdí polská vláda. V úterý schválila plán na jeho přijetí do roku 2012.

Opozice i prezident ale vládní optimismus nesdílí a požaduje referendum a okamžité řešení stávající ekonomické krize.

Nejhlasitě je slyšet  předsedu opoziční strany Právo a spravedlnosti, euroskeptika Jaroslaw Kaczynského.

A přidává se k němu také bratr, prezident Lech Kaczynski a jeho poradci. "Polsko musí na finanční krizi zareagovat," nabádají ho.

Dlouhou dobu se totiž vypadalo, že Polsko je vůči krizi imunní. Minulý týden ale přišla změna. Klesly odhady růstu HDP, stavební průmysl je v útlumu a klesá zájem o hypoteční úvěry.

Navíc varšavská burza během minulého týdne ztratila 12 procent a od počátku roku již téměř polovinu. Prudce oslabil také polský zlotý, který vůči dolarů během října ztratil 30 procent své hodnoty.

Podle agentury JP Morgan nemá země dostatečné devizové rezervy a je tak možným kandidátem na půjčku od MMF.

Tusk: Rizika jsou minimální a euro dobré

Podle premiéra Donalda Tuska je ale polská ekonomika v dobré kondici, rizika jsou minimální a vláda proto může pokračovat v přípravě na zavedení eura.

Eura, eura, eura. Polská vláda je chce, prezident chce referendum.
Eura, eura, eura. Polská vláda je chce, prezident chce referendum. | Foto: Aktuálně.cz

"Ze strategického pohledu naše přítomnost v eurozóně posílí finanční bezpečnost země," prohlásil a jako příklad uvedl Slovensko, jehož měna zůstala díky chystanému přechodu k euru stabilní.

Referendu se Tusk ale pravděpodobně nevyhne.

Přechod na novou měnu a zrušení polské měny zlotý vyžaduje změnu polské ústavy a právě ta by mohla být důvodem pro uspořádání referenda.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy