Na pozastavení bojů, které by umožnilo v naléhavých případech bezpečný průchod civilistům, se dnes shodli velitel armády Abdal Fattáh Burhán a Muhammad Hamdan Dagalo, který stojí v čele RSF, oznámil vyslanec OSN v Súdánu Volker Perthes. Trvat měl klid zbraní tři hodiny od 16:00.
Hodinu po vyhlášení přestávky se ale v částech centrálního Chartúmu stále ozývala pravidelná střelba, píše AP, podle které v některých oblastech boje dokonce nabraly na síle. Svědek agentury Reuters v centru metropole uvedl, že střelba zřejmě utichla. Na pozadí živého přenosu z hlavního města je ale podle Reuters stále slyšet střelba a bylo vidět stoupající kouř.
S příchodem noci pak obyvatelé Chartúmu hlásili dělostřeleckou palbu a nálety bojových letounů na severním předměstí metropole, kde je jedna ze základen RSF. Očitý svědek Reuters řekl, že armáda obnovila nálety i v Omdurmánu na opačné straně řeky Nil.
Při násilných střetech přišlo v Súdánu o život už 56 lidí. Dalších téměř 600 jich utrpělo zranění, uvedla v neděli agentura Reuters s odvoláním na výbor súdánských lékařů. Předchozí bilance listu The New York Times, stará jen několik hodin, hovořila o 30 mrtvých a 400 zraněných.
Polovojenské jednotky RSF v sobotu večer oznámily dobytí armádního velitelství v Chartúmu, což armáda popřela jako nepravdivé tvrzení. V neděli ráno navzdory pokračujícím bojům armáda uváděla, že je blízko vítězství, poznamenala agentura DPA.
Podle AFP není momentálně možné ověřit, které důležité pozice - letiště, prezidentský palác či státní televizi - která ze stran konfliktu ovládá, protože obě hlásí, že je dobyly. Očití svědci uvedli, že súdánská armáda během dneška získala nad RSF převahu, když provedla nálety na jejich základny.
Pod kontrolou má podle nich i většinu chartúmského prezidentského paláce a další klíčová zařízení v metropoli. Letiště má podle všeho v rukou stále RSF, píše agentura Reuters.
Rada bezpečnosti OSN podle agentury DPA v neděli brzy ráno obě strany konfliktu vyzvala, aby zastavily boje a zahájily rozhovory k ukončení krize. Apelovala také na zajištění bezpečného přístupu pro humanitární pracovníky a ochrany zaměstnanců světové organizace. Světový potravinový program (WFP) dnes v reakci na zabití tří svých pracovníků dočasně zastavil veškeré své operace v Súdánu.
Střety propukly v sobotu právě v metropoli, odkud se rozšířily i do řady dalších míst 45milionové země na severovýchodě Afriky. Boje byly hlášeny mimo jiné z regionu Dárfúr na západě státu, ale třeba také z přístavního města Port Súdán na úplném východě země, která je zhruba pětkrát větší než Německo.
Pach výbušnin
Nejsilnější boje se i v noci odehrávaly v Chartúmu, v jehož ulicích jsou rozmístěná děla a obrněná vozidla. Jedna z obyvatelek šestimilionové metropole New York Times řekla, že se její rodina celou sobotu ukrývala doma, zatímco zvenku bylo z několika směrů slyšet boje. "Ani se nemůžeme podívat ven okolo domu, protože nevíme, co se stane," uvedla.
Ulice Chartúmu byly v neděli ráno podle svědků pusté a ve vzduchu byl cítit pach výbušnin a střelného prachu; ve městě boje pokračovaly celou noc. Už večer vojáci varovali civilisty, aby zůstali doma, protože letectvo podnikne nálety na povstalecké milice.
V neděli dopoledne se bojovalo hlavně na severním předměstí hlavního města, kde byly nasazeny i těžké zbraně, a také na jihu Chartúmu, uvedla agentury AFP s odvoláním na očité svědky. Po celém městě se pohybují muži v maskovacích uniformách se zbraněmi, zatímco z centra, kde sídlí hlavní mocenské instituce, od soboty stoupají sloupy dýmu.
Těžké boje zuří v několika ohniscích po celé zemi i dnes, napsala agentura AP, podle které bojovníci a armáda využívají obrněná vozidla, kulomety i bojové letouny. Předpokládá se, že jen v súdánské metropoli mají soupeřící síly každá na své straně desítky tisíc mužů.
"Máme strach, už 24 hodin jsme nespali kvůli hluku a tomu, jak se otřásal dům. Bojíme se, že nám dojde voda, jídlo a léky pro mého otce, který má cukrovku," řekla Reuters mladá žena z jižního Chartúmu. "Všude jsou falešné informace a všichni lžou. Nevíme, kdy a jak to skončí," dodala.
Muhammad Hamdan Dagalo, který stojí v čele RSF, tvrdí, že milice ovládají většinu súdánských vojenských základen a podařilo se jim také získat přes 200 obrněných vozů. Jeho tvrzení ale není možné nezávisle ověřit a armáda ho popírá. Dala také najevo, že se silnými milicemi vyjednávat nebude. Chce, aby se rozpustily.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken v neděli za zásadní označil, aby obě znesvářené strany okamžitě ukončily střety, a to bez jakýchkoliv předchozích podmínek.
Egypt a Jižní Súdán
Egypt a Jižní Súdán nabízejí, že zprostředkují jednání mezi súdánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF), oznámilo egyptské předsednictví Ligy arabských států.
Podle prohlášení spolu v neděli telefonicky hovořili egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí a jeho jihosúdánský protějšek Salva Kiir. Obě země jsou nejvlivnějšími přímými sousedy Súdánu. Oba prezidenti vyzvali bojující strany v Súdánu, aby zvolily "hlas rozumu a mírového dialogu".
Liga arabských států se v neděli mimořádně schází na žádost Egypta a Saúdské Arábie. Kvůli konfliktu oznámila na Twitteru mimořádné setkání také Rada pro mír a bezpečnost Africké unie.
Současný vývoj je podle Reuters důsledkem rostoucího napětí mezi armádou a RSF kvůli začlenění milic do armády. Velitel RSF a šéf armády Abdal Fattáh Burhán, který je de facto vládcem Súdánu, ještě v říjnu 2021 spolupracovali, když se jim v převratu podařilo dostat k moci. V posledních měsících se ale jejich cesty rozešly a oba se snažili posílit své mocenské postavení, zatímco řada zahraničních činitelů na ně vytvářela tlak, aby moc předali civilní vládě.