Ovládli jsme prezidentský palác, hlásí ozbrojenci v Súdánu. Střet má nejmíň 25 obětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2023 12:56
Súdánské polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) v sobotu oznámily, že převzaly kontrolu nad prezidentským palácem, který je sídlem velitele armády generála Abdal Fattáha Burhána, a mezinárodním letištěm v hlavním městě Chartúmu. Zmocnily se také dalších dvou letišť, a to v Maruvi na severu a ve městě Ubaid na jihu země. Střet mezi oběma skupinami má nejméně 25 obětí.
Protesty v Súdánu v roce 2019. Ilustrační foto.
Protesty v Súdánu v roce 2019. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Armádu pak RSF vyzvalo, aby se přidala na stranu lidu, informovala agentura Reuters. Armáda ale podle agentury AFP tvrdí, že informace polovojenských jednotek jsou lživé. Civilní strany vyzvaly mezinárodní a regionální komunitu, aby v Súdánu okamžitě pomohla zastavit krveprolití.

Od dnešního rána při střetech zahynulo nejméně 25 lidí a 183 jich bylo zraněno, uvedlo na Twitteru súdánské sdružení lékařů. "Dva civilisté zabiti na letišti v Chartúmu a jeden civilista v Ubajjidu, metropoli státu Severní Kurdufán," píší lékaři. Nejméně devět lidí podle nich bylo zraněno a na předměstí Chartúmu zahynul vojenský důstojník. České velvyslanectví v Káhiře nemá informace, že by události zasáhly i české občany, kterých je navíc v zemi minimální množství. 

V hlavním městě Súdánu i dalších městech se podle svědků od rána ozývá silná střelba. Boje se podle súdánských korespondentů stanice Al-Džazíra rozšířily i na jihozápad a střety mezi armádou a RSF jsou hlášeny i ze Severního Dárfúru. Situace je i po více než 12 hodinách bojů nepřehledná, uvedla stanice BBC.

Současný vývoj následuje po několika dnech napětí mezi armádou a RSF, které vyvolalo obavy z konfrontace. Rozpory mezi oběma stranami vypluly na povrch ve čtvrtek, kdy armáda uvedla, že nedávné přesuny RSF se uskutečnily bez koordinace a byly nezákonné. Súdánské ozbrojené síly později odmítly jakoukoliv možnost vyjednávání, dokud nebudou milice rozpuštěny.

Reportér agentury Reuters uvedl, že v ulicích hlavního města viděl rozmístěná děla a obrněná vozidla a slyšel zvuk palby z těžkých zbraní poblíž velitelství i armády RSF. Armáda tvrdí, že RSF se pokusila zaútočit na její jednotky v několika pozicích. RSF naopak tvrdí, že její jednotky byly napadeny armádou.

Dlouhodobá konfrontace mezi RSF a súdánskou armádou by mohla znamenat prodloužení sporů v zemi, která se už potýká s hospodářským kolapsem a kmenovým násilím. Súdán se snaží po mocenských bojích a vojenských převratech vrátit k civilní vládě.

V čele RSF stojí bývalý vůdce milic generál Muhammad Hamdan Dagalo. Ten se postavil do čela plánovaného přechodu k demokracii, čímž znepokojil své kolegy z vojenské správy. RSF společně s armádou svrhla v roce 2019 dlouho vládnoucího autokrata Umara Bašíra a vůdce RSF je od roku 2019 zástupcem lídra vládnoucí suverénní rady, nejvyššího orgánu v zemi. Ten je složen ze zástupců armády a vůdců občanské společnosti, v jejímž čele stojí Burhán.

Představitelé jednotlivých zemí a organizací včetně Spojených států, Evropské unie, Saúdské Arábie či Ruska vyjádřili znepokojení nad vývojem situace v Súdánu. Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell vyzval všechny zapojené síly k okamžitému ukončení násilí. Všichni pracovníci EU v zemi jsou podle něj v bezpečí. 

 

Právě se děje

Další zprávy