Německý soud rozhodl proti Erdoganovi. Podpora satiry není trestná, každý může vyjádřit svůj názor

ČTK ČTK
10. 5. 2016 18:35
Německý soud v Kolíně nad Rýnem se v úterý podle agentury DPA postavil na stranu šéfa jednoho z největších evropských nakladatelství Axel Springer Mathiase Döpfnera ve sporu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ten Döpfnera pohnal před soud kvůli tomu, že se nakladatel nedávno v otevřeném dopise přihlásil k básni německého satirika Jana Böhmermanna, která Erdogana zesměšňuje.
Německý komik Jan Böhmermann.
Německý komik Jan Böhmermann. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nemá rád, když si z něj někdo dělá legraci. Kvůli satirické básni o sobě podal trestní oznámení nejen na jejího autora Jana Böhmermanna, ale také na šéfa jednoho z největších evropských nakladatelství Axel Springer Mathiase Döpfnera, který se za básníka postavil. Německý soud v úterý rozhodl, že Döpfner má právo na svobodné vyjádření názoru.

Böhmermann na konci března ve veřejnoprávní televizi ZDF přednesl báseň, která obsahovala řadu vulgarismů a líčila tureckého prezidenta Erdogana třeba jako člověka, který porušuje lidská práva, ale také provozuje sex se zvířaty. Německý satirik básní reagoval mimo jiné na případy porušování svobody vyjadřování a tisku v Turecku.

Pětatřicetiletý satirik a moderátor nyní čelí trestnímu stíhání kvůli urážce zahraniční hlavy státu. Do problémů se kvůli básni dostal i šéf nakladatelského domu Axel Springer, který v dubnovém otevřeném dopise vyjádřil solidaritu s Böhmermannem a podpořil satirikova slova, k nimž se "plně a zcela připojil".

Kolínský soud v úterý návrh Erdoganova právníka Ralfa Höckera ve zrychleném řízení odmítl a odkázal přitom na právo Döpfnera na svobodné vyjádření názoru. Döpfnerovi podle soudu nešlo o další šíření urážek, ale o zapojení se do veřejné debaty.

Kauza však nemusí dnešním výrokem skončit. Právník Höcker chce totiž Erdoganovi doporučit, aby šel s případem i do hlavního řízení.

Agentura Reuters připomíná, že turecký prezident je známý svou citlivostí na kritiku. Od jeho nástupu do funkce v roce 2014 začali turečtí vyšetřovatelé řešit 1800 případů týkající se možné urážky Erdogana.

Německé právo umožňuje trestní stíhání za urážku zahraniční hlavy státu. V takovém případě ale musí o vydání k trestnímu stíhání rozhodnout vláda, což se v případě Böhmermanna stalo. Na německou kancléřku Angelu Merkelovou se kvůli tomu snesla vlna kritiky. Vláda se nyní chystá zákon zrušit, je prý zastaralý.

 

Právě se děje

Další zprávy