Po pohřbu a střelbě na Bahrajnu sílí odpor ke králi

Zahraničí Zahraničí
18. 2. 2011 17:11
USA se obávají o stabilitu ostrova, na kterém mají velkou námořní základnu
Bahrajnští šíité protestují proti policejnímu násilí.
Bahrajnští šíité protestují proti policejnímu násilí. | Foto: Reuters

Manáma - Výzvy k povstání a svržení monarchie provázely dnešní pohřební průvod na ostrově Bahrajn v Perském zálivu.

Policie v noci na čtvrtek brutálně rozehnala stanové městečko demonstrantů na Perlovém náměstí v centru metropole Manámy. Čtyři lidé při zásahu zemřeli, přes 200 osob bylo zraněno, zhruba dvacet mužů se pohřešuje.

Dnešní pohřební průvod zavdal příčinu k další střelbě, při které bylo podle agentury Reuters zraněno nejméně 25 osob, z toho dvě vážně.

Džalál Firúz, poslanec za opoziční blok Vifák, jehož členové však ve čtvrtek na protest proti postupu vlády z parlamentu odešli, řekl agentuře Reuters, že "je mnoho zraněných, z toho někteří vážně."

Vojáci, kteří nyní náměstí kontrolují, začali podle očitých svědků střílet, když se účastníci pohřbu, který se konal v jiné části Manámy, později přiblížili k Perlovému náměstí.

Na Bahrajnu se protesty rozhořely po revoltách v Tunisku a Egyptě. Ostrov má přibližně 600 tisíc obyvatel, z toho více než dvě třetiny tvoří šíitští muslimové.

Moc ale mají v rukou menšinoví sunnité, ke kterým se řadí i královská rodina a král Hamád Chalífa. Šíité si stěžují na diskriminaci a lze očekávat, že po čtvrtečním zásahu se budou ještě více radikalizovat.

"Byl to masakr, vláda přibouchla dveře jakémukoliv dialogu," prohlásil na pohřbu šíitský duchovní šajch Ísa Kásim. Lidé pak skandovali hesla proti monarchii a žádali potrestání těch, kteří se podíleli na středečním nájezdu proti demonstrantům.

Policie tentokrát nezasáhla, ale nad průvodem přelétával vojenský vrtulník.

Foto: Aktuálně.cz

Bahrajn je sice malá země, ale strategicky důležitá. Má rafinérie na zpracování saúdskoarabské ropy a hostí základnu páté námořní flotily armády USA, která je jedním z pilířů americké vojenské přítomnosti na Blízkém východě.

Washington už dal najevo obavy z místních nepokojů a vyzval bahrajnský režim k "umírněnosti." Vlády dalších pěti monarchií v Perském zálivu (Saúdské Arábie, Kataru, Kuvajtu, Spojených arabských emirátů a Ománu) bahrajnského krále bezvýhradně podpořily.

Ani saúdskoarabský král Abdalláh asi není při pohledu na současný Bahrajn zrovna klidný.

Na východě Saúdské Arábie totiž žije početná šíitská menšina, která už v minulosti několikrát rebelovala proti vládě. A je to zrovna v oblasti, kde se nacházejí největší ropná pole.

Protesty proti korupci, špatné hospodářské situaci a represivním režimům začaly v Tunisku a pak se přenesly do Egypta. Pokračují kromě Bahrajnu i v Jemenu, Alžírsku, Jordánsku a nově také v Libyi.

 

 

Právě se děje

Další zprávy