Plošné testování vakcín proti ebole může začít už v lednu

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
22. 10. 2014 11:15
Podle mluvčí WHO Fadely Chaíbové by měly být v první řadě nejprve zkušebně oočkovány tisíce zdravotníků. Pracuje se i na séru z krve pacientů, Libérie ho získá zřejmě už během dvou týdnů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ženeva - Sérum připravené z krve pacientů, kteří vyhráli boj s ebolou, by mohlo být v Libérii dostupné už během dvou týdnů.

V úterý to naznačila Světová zdravotnická organizace (WHO).

"Spolupráce, která se vyvíjí nejrychleji, je s Libérií. Doufáme, že tam během následujících týdnů budou zařízení schopná sbírat krev, pracovat s ní a zpracovat ji pro další využití," uvedla asistentka generálního ředitele WHO, lékařka Marie Paule Kienyová.

Nejprve budou oočkováni zdravotníci

V lednu 2015 by pak podle WHO mohlo v západní Africe začít testování dvou zatím experimentálních očkovacích látek.

Podle mluvčí WHO Fadely Chaíbové by mělo být v první řadě nejprve zkušebně oočkováno více než 20 000 lidí, kteří v regionu působí - zejména zdravotníků.

Vakcína by v této fázi nedokázala ebolu zastavit, ale mohla by ochránit právě zdravotnický personál, jehož více než 200 členů už viru podlehlo, připomněl server The Guardian.

Během prvních měsíců příštího roku by pak WHO chtěla rozdat desetitisíce ampulek s očkovací látkou.

V cestě ještě stojí řada "kdyby"

Kienyová nicméně v Ženevě zároveň upozornila, že "stále existuje možnost, že vakcína selže". Navíc podle ní v cestě pořád stojí řada "kdyby".

Očkovací látky nejprve musí projít klinickými testy na dobrovolnících v USA, Evropě a Africe. Teprve poté může začít rozsáhlejší testování přímo v zasaženém regionu.

Jednu z očkovacích látek - Okairos AG - vyvíjí Američané v Římě, testování probíhá ve Velké Británii a v Mali, připomněl server.

Druhou, tzv. VSV-EBOV, vyvinuli Kanaďané a zatím se testuje na dobrovolnících v americkém Marylandu, posléze jej zřejmě ozkouší například i lidé ve Švýcarsku, Německu či v Keni.

Na lécích ale pracují i další výrobci. Kanadský výrobce léčiv Tekmira Pharmaceuticals rovněž oznámil, že začal v malém vyrábět látku, která taktéž cílí na léčbu eboly. Blíže neupřesněný výrobek by mohl být dostupný už v prosinci.

Producent ZMappu - společnost Mapp Biopharmaceutical - svůj experimentální lék ozkoušel například na amerických zdravotnících. Nyní firma oznámila, že začala s jeho průmyslovou výrobou pro hromadnější testování.

 

Právě se děje

Další zprávy