Kuba překvapila, do boje s ebolou posílá vlastní lékaře

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 21. 10. 2014 20:57
Zdravotníci navíc souhlasili s tím, že pokud se sami nakazí, nevrátí se z Afriky na "ostrov svobody", aby neohrozili vlastní obyvatelstvo.
Zdravotníků je pořád málo.
Zdravotníků je pořád málo. | Foto: Reuters

Havana - Kuba vysílá do boje s epidemií eboly na západě Afriky dalších 91 zdravotníků, kteří se přidají ke 160 krajanům, kteří už v ohnisku nákazy působí.

Pro "ostrov svobody" jde o otázku mezinárodní prestiže. Lékaři ostatně zlepšují renomé karibské ostrovní země už od dob kubánské revoluce.

Velkou roli ovšem v tomto případě hraje rovněž osobní hrdinství. Ačkoliv Havana tvrdí, že posílá zkušené veterány, pravda je taková, že jde o zdravotníky, kteří podobné riziko podstupují poprvé v životě.

"Je to ta největší výzva, jaké jsem kdy čelil, jde o velmi nebezpečné onemocnění. Má rodina se trochu bojí, ale ví, že si dám dobrý pozor, abych dodržel všechny předepsané postupy a předešel tak nákaze," řekl zpravodajské stanici CNN Osmany Rodriguez, jenž se v Havaně chystá na misi v Guineji nebo Libérii.

"Nejdůležitější je zachraňovat životy. A co že to budou dělat Kubánci v Africe? Zachraňovat životy!" dodává hrdě.

Největší centrum pro léčbu eboly v Libérii
Největší centrum pro léčbu eboly v Libérii | Video:

Deník The New York Times ve svém úvodníku napsal, že o čistě altruistických motivech kubánské vlády lze pochybovat.

"Jedno jí není možné upřít - na rozdíl od Spojených států a několika dalších bohatých zemí neposílá peníze, ale to, co je potřeba nejvíce - proškolený zdravotnický personál."

Kubánští zdravotníci navíc souhlasili s tím, že pokud se sami nakazí, nebudou repatriováni, aby neohrozili vlastní obyvatelstvo.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy