Pitt o operaci Jolie: "Byl to šťastný den pro rodinu"

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 5. 2013 11:09
Jolie trpí vzácnou, ale zhoubnou mutací genů. Nechala si odstranit prsy
Brad Pitt: "Byl to šťastný den pro celou rodinu."
Brad Pitt: "Byl to šťastný den pro celou rodinu." | Foto: Reuters

New York - Den, kdy Angelina Jolie - oscarová herečka a jeden ze symbolů ženské krásy v Hollywoodu - podstoupila mastektomii, byl "šťastným dnem pro celou rodinu". Uvedl to její partner, herec Brad Pitt.

Jolie si při zákroku nechala odstranit obě ňadra kvůli vysokému riziku rakoviny prsu, kterou má v rodině.

"Mohla si to nechat pro sebe, pro Angelinu je ale velmi důležité podělit se o svůj příběh, aby každý věděl, že to nemusí být nijak děsivá věc. Ve skutečnosti to může být věc, která vás posílí," řekl Pitt televizi Sky News.

Joliina matka zhoubné nemoci podlehla v 56 letech a riziko, že se choroba rozvine i u Angeliny, dosahovalo až 87 procent. Proto si nechala odejmout prsní tkáň, vložit implantáty a ňadra opět vymodelovat.

Podobný zákrok se provádí i v České republice. 

"Rozhodnutí nechat si udělat mastektomii nebylo lehké, ale jsem ráda, že jsem ho učinila," napsala Angelina Jolie ve sloupku pro deník The New York Times. Dodala, že jde o projev zodpovědnosti vůči jejím dětem.

Krom toho, že si tím světoznámá herečka možná zachránila život, může její otevřenost inspirovat ženy z celého světa, aby se nechaly vyšetřit, případně se odhodlaly k podobnému preventivnímu zákroku.

Ten u predisponovaných žen riziko razantně snižuje. "Rizikovou tkáň není možné úplně odstranit, ale její objem se sníží natolik, že riziko karcinomu prsu klesne na pět procent," vysvětlil Aktuálně.cz přednosta Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty UK v Praze Luboš Petruželka.

Angelina Jolie se operace nebála. Inspiruje ostatní?
Angelina Jolie se operace nebála. Inspiruje ostatní? | Foto: Reuters

Test je nutný, je-li výskyt v rodině

O co vlastně jde? Preventivní odstranění celých prsů nebo mléčných žláz (prsní tkáně) lékaři doporučují mimo jiné tehdy, pokud se u ženy prokáže mutace genu BRCA1 či BRCA2. Jedná se o proteiny zodpověděné za opravy chybné DNA - právě tento defekt může za nádorová onemocnění.

Jde o pojišťovnou sice hrazené, ale velmi nákladné a časově náročné vyšetření krve, které se provádí pouze na základě doporučení klinického genetika.

"Mutaci genů BRCA má u nás každá 500. až 800. žena. Vyšetření doporučujeme pacientkám, u nichž je vzhledem k rodinné anamnéze alespoň 10procentní genetická dispozice ke vzniku nádorů. Testy se provádějí ze dvou důvodů. U již nemocných může výsledek pomoci zvolit ideální formu léčby, případně podchytit další rizikové ženy v rodině. U zdravých může (jako u Angeliny Jolie, pozn. red.) posloužit jako prevence," řekl Aktuálně.cz Michal Zikán z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. LF UK, který se na danou problematiku specializuje.

Obrazem: Angelina Jolie - inspirující bojovnice

Na výsledek testů pacientky čekají 4-6 týdnů. V případě, že je test na mutaci genu BRCA pozitivní, doporučí lékař další postup, přičemž poslední slovo má vždy pacientka.

"Lze doporučit častější vyšetření, a to už od nižšího věku (než 45) i nadstandardními způsoby screeningu, například magnetickou rezonancí," připomíná šéf pražské Onkologické kliniky Petruželka. Samozřejmostí by mělo být dodržování zdravé životosprávy.

Vyšetření musí doporučit klinický genetik.
Vyšetření musí doporučit klinický genetik. | Foto: Reuters

Přestože zmutované geny BRCA1 či BRCA2 představují vážné riziko, mnoho žen volí jiný postup. "Odstranění vaječníků, u nichž je rakovina nebezpečnější, je častější. Zákrok odstranění prsou ženy podstupují jen asi v polovině případů," odhaduje Zikán z Ústavu experimentální onkologie.

Rakovina prsu je v Česku podle Zikána každoročně diagnostikována u 6000 žen, karcinom vaječníků pak u 1200 pacientek. Pouze u 5 až 10 procent se současně vyskytuje výše zmíněná mutace.

Angelina Jolie každopádně svou otevřeností připomněla problematiku rakoviny prsu, čímž přispěla k její prevenci.

V Česku by k ní navíc měl přispět dnešní 17. ročník tradiční sbírky Den proti rakovině. Zakoupením žluté květiny mají Češi možnost pomoci.

O necelý měsíc později, konkrétně 8. června, se navíc v Praze uskuteční již 13. ročník Avon Pochodu proti rakovině prsu, jehož účastníci koupí trička přispějí na léčbu a prevenci rakoviny prsu. Trasa pochodu vede ze Staroměstského náměstí do Žlutých lázní.

 

Právě se děje

Další zprávy